czwartek, 24 kwietnia, 2025

Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada wystawa, którą można oglądać w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku.

– Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, jest miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.

Zabytkowa warzelnia soli to ostatnim etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych warzelnikami. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się motorem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.

Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi, który został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.

W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywania i krystalizacji solanki. Roztwór dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a tworzące się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstają także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte w 2020 muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA zarządza tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...