niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzeum Witrażu ma 120 lat

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie jest najstarszym, działającym nieprzerwanie miejscem tego typu w Polsce. Z okazji jubileuszu 120-lecia placówka została wyróżniona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nagrodą Polonia Minor.

Pracownia od początku swojej działalności ma tę samą siedzibę – zbudowaną specjalnie na jej potrzeby. Pomysłodawcą utworzenia Muzeum i Pracowni był Stanisław Gabriel Żeleński – brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego, z zawodu architekt. Postanowił stworzyć pierwszą znaczącą pracownię witraży na ziemiach polskich i zaprojektował budynek specjalnie dostosowany do potrzeb pracy nad witrażami. Po śmierci Żeleńskiego w 1914 roku pracownię poprowadziła jego żona Izabela. Z zakładem współpracowali m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Jan Bukowski, Karol Frycz i Wojciech Jastrzębowski. Wykonywane tu dzieła były nagradzane na wielu polskich i międzynarodowych wystawach.

Pracownia szczęśliwie przetrwała wojnę, ale w 1952 roku została upaństwowiona. Przez kolejne prawie 50 lat zarządzały nią różne spółdzielnie pracy. W 2000 roku wykupił ją młody artysta Piotr Ostrowski, który w 2004 roku postanowił połączyć tworzenie witraży z działalnością popularyzatorską i edukacyjną i tak powstała Pracownia i Muzeum Witrażu.

Dziś pracownia bierze udział w krajowych i międzynarodowych konkursach i wystawach, gdzie zdobywa nagrody i odznaczenia. Otrzymała m.in. złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2013 za projekty Piotra Ostrowskiego do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku oraz wyróżnienie w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2017 za projekt „Apollo w budowie”.

oprac. na podst. mat. Muzeum i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...