W Opolu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60. rocznicy powstania Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy oraz partnerzy muzeum otrzymali medale Gloria Artis, odznaki za opiekę nad zabytkami oraz podziękowania.
Muzeum Wsi Opolskiej jest jednym z największych polskich muzeów na wolnym powietrzu. Jak podkreślił jego dyrektor, Jarosław Gałęza, nie byłoby tego miejsca bez zaangażowanych pracowników, którzy „dokładają sił, aby muzeum cieszyło się zainteresowaniem i kształtowało świadomość kulturową (…) regionu”.
Brązowe medale Gloria Artis podczas uroczystości otrzymali: Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska, Ewa Olbryt, Stefania Topola i Grażyna Rozalia Czekała. Ewa Olbryt tego samego dnia odebrała jeszcze nagrodę za wydarzenie muzealne.
W gronie osób, które odebrały podziękowania za zaangażowanie w działalność muzeum, znalazł się marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Podkreślił on, że Muzeum Wsi Opolskiej jest dla jego pracowników miejscem nie tylko integracji, ale wspólnego odszukiwania i odnajdywania regionalizmów.
Specjalne gratulacje muzealnikom złożył znany opolski rysownik Andrzej Czyczyło, który w imieniu Teatru Lalki i Aktora wręczył figurkę anioła będącej elementem scenografii w spektaklu Żywoty Świętych w reżyserii Krystiana Kobyłki. Rysownik jest również współtwórcą spektakli granych w bierkowickim skansenie, m.in „Pastorałki” czy „Spowiedź w drewnie”.
Urodzinowym prezentem dla Muzeum Wsi Opolskiej podarowanym mu przez zarząd województwa jest mini traktor Kubota. Prezentacja pojazdu i przekazanie kluczyków odbyło się przy okazji otwarcia plenerowej wystawy pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu /Muzeum Rymarov / Impresje”, którą można oglądać na opolskim rynku, naprzeciw wejścia do opolskiego ratusza.