Wiedeńskie Muzeum Historii Naturalnej wyjeżdża do mieszkańców miasta na elektrycznym rowerze. Pojazdem „Ida 001” przewożona jest multimedialna stacja, która zaprasza do udziału w badaniach i debatach społecznych.
W Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, oprócz edukacji prowadzonej na wystawach czasowych, prowadzone są również badania dotyczące różnych dziedzin nauk. To sprawia, że muzeum jest jedną z największych pozauniwersyteckich instytucji badawczych w Austrii. Wkład w naukę wnoszą nie tylko badacze, ale także wszyscy zainteresowani obywatele, a w przyszłości działania te mają być jeszcze bardziej dostępne dla społeczeństwa.
Dla mieszkańców, którzy z różnych powodów nie mogą pojawić się w siedzibie na Maria-Theresien-Platz, NHM Vienna ma ciekawą propozycję: mobilną, interaktywną stację umożliwiającą udział w badaniach poza murami muzeum. Stacja będzie wykorzystywana na festiwalach naukowych, imprezach, targach branżowych, w bibliotekach, ośrodkach okręgowych itp. Pokazywane są tu także eksponaty muzealne związane z danym zagadnieniem.
Pierwszym tematem, któremu poświęcony jest „NHM Vienna on tour”, jest tak zwane „zanieczyszczenie” światłem, czyli zmiany, jakie zaszły w naturalnym środowisku nocnym. Noc coraz bardziej zmienia się w dzień, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Wiedeń. W ciągu ostatnich dwunastu lat jasność nocnego nieba nad Wiedniem przez źle skierowane światło ze sztucznego oświetlenia zwiększyła się ponad dwukrotnie. To „zanieczyszczenie” światłem ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie i zdrowie mieszkańców miast, ale także na wszystkie żywe istoty.
Rowerowi posłańcy wiedzy, czyli muzealni edukatorzy NHM Vienna, z jednej strony będą informować o wpływie sztucznego światła na ludzi i przyrodę, z drugiej zachęcać do krytycznej oceny własnej roli i społecznych debat. Muzeum zaprezentuje też owady i ptaki, na które wpływ miało „zanieczyszczenie” światłem.