sobota, 26 kwietnia, 2025

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce ma 70 lat

W Wieliczce odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia założenia Muzeum Żup Krakowskich. Z okazji jubileuszu Muzeum otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a jego zasłużeni pracownicy – medale i odznaki resortowe oraz odznaczenia państwowe.

Obecny na uroczystości wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Wieliczka – kopalnia i muzeum – są znane na całym świecie. Podziękował pracownikom i dyrekcji Muzeum Żup Krakowskich oraz ich poprzednikom za ich zaangażowanie w pracę. Gratulacje i życzenia popłynęły także ze strony marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

W trakcie uroczystości odznaczenia odebrało 22 pracowników Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Odznaczenia państwowe – złote i srebrne medale za długoletnią służbę, nadane przez Prezydenta RP, wręczono 13 pracownikom.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w uznaniu zasług dla kultury polskiej uhonorował Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Muzeum Żup Krakowskich, a Brązowymi Medalami – Józefa Charkota i Wacława Jaworskiego.

Z kolei odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wyróżnianie się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury z rąk wicepremiera otrzymali: Elżbieta Bednarowska, Małgorzata Bogucka, Jarosław Fraś, dr Barbara Konwerska, Klementyna Ochniak-Dudek i dr Iwona Pawłowska – Pich.


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powstało w 1951 roku, z inicjatywy Alfonsa Długosza – pedagoga, wizjonera, społecznika, fotografika i artysty. Wraz z górnikiem Franciszkiem Krzeczkowskim przeszedł on dziesiątki kilometrów nieużywanych i niebezpiecznych wyrobisk w poszukiwaniu dawnych maszyn i urządzeń górniczych. W 1951 roku zorganizował pierwszą wystawę prezentującą uratowane przedmioty i to właśnie datę jej otwarcia przyjmuje się za początek Muzeum.

Ekspozycja powstała w zabytkowych wyrobiskach na III poziomie kopalni (na głębokości 135 m). W jej zbiorach znalazły się urządzenia i narzędzia górnicze, w tym dawne drewniane machiny wyciągowe. Jest to obecnie największe w Europie podziemne muzeum – ma 7481 m² powierzchni. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni posiada także drugą: w średniowiecznym Zamku Żupnym – historycznej siedzibie zarządu kopalni. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z połowy XIII w., baszta z XIV w. oraz fragmenty murów obronnych z XIV w.

oprac. na podst. mat. MKiDN oraz UMWM

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...