piątek, 22 listopada, 2024

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce ma 70 lat

W Wieliczce odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia założenia Muzeum Żup Krakowskich. Z okazji jubileuszu Muzeum otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a jego zasłużeni pracownicy – medale i odznaki resortowe oraz odznaczenia państwowe.

Obecny na uroczystości wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Wieliczka – kopalnia i muzeum – są znane na całym świecie. Podziękował pracownikom i dyrekcji Muzeum Żup Krakowskich oraz ich poprzednikom za ich zaangażowanie w pracę. Gratulacje i życzenia popłynęły także ze strony marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

W trakcie uroczystości odznaczenia odebrało 22 pracowników Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Odznaczenia państwowe – złote i srebrne medale za długoletnią służbę, nadane przez Prezydenta RP, wręczono 13 pracownikom.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w uznaniu zasług dla kultury polskiej uhonorował Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Muzeum Żup Krakowskich, a Brązowymi Medalami – Józefa Charkota i Wacława Jaworskiego.

Z kolei odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wyróżnianie się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury z rąk wicepremiera otrzymali: Elżbieta Bednarowska, Małgorzata Bogucka, Jarosław Fraś, dr Barbara Konwerska, Klementyna Ochniak-Dudek i dr Iwona Pawłowska – Pich.


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powstało w 1951 roku, z inicjatywy Alfonsa Długosza – pedagoga, wizjonera, społecznika, fotografika i artysty. Wraz z górnikiem Franciszkiem Krzeczkowskim przeszedł on dziesiątki kilometrów nieużywanych i niebezpiecznych wyrobisk w poszukiwaniu dawnych maszyn i urządzeń górniczych. W 1951 roku zorganizował pierwszą wystawę prezentującą uratowane przedmioty i to właśnie datę jej otwarcia przyjmuje się za początek Muzeum.

Ekspozycja powstała w zabytkowych wyrobiskach na III poziomie kopalni (na głębokości 135 m). W jej zbiorach znalazły się urządzenia i narzędzia górnicze, w tym dawne drewniane machiny wyciągowe. Jest to obecnie największe w Europie podziemne muzeum – ma 7481 m² powierzchni. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni posiada także drugą: w średniowiecznym Zamku Żupnym – historycznej siedzibie zarządu kopalni. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z połowy XIII w., baszta z XIV w. oraz fragmenty murów obronnych z XIV w.

oprac. na podst. mat. MKiDN oraz UMWM

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...