czwartek, 15 maja, 2025

Muzeum Badań Polarnych – poznaliśmy koncepcję wystawy stałej

Na konferencji prasowej w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zaprezentowano założenia wystawy stałej przygotowywanej w Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Koncepcję wystawy przedstawił dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych. Ekspozycja będzie się składała z kilku części:

  1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
  2. Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
  3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
  4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem (helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny itp.), a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych.

Opracowaniem wystawy stałej zajmują się pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w konsultacji ze środowiskiem polarników, m.in. z prof. Jerzym Nawrockim – geofizykiem i polarnikiem związanym z UMCS w Lublinie, który będzie koordynował prace konsultantów merytorycznych wystawy.

Muzeum zostało powołane na mocy uchwały Województwa Lubelskiego z 27 maja 2020 r. Od 1 lipca 2021 r. jest współprowadzone z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). We wrześniu, po śmierci dyrektora Andrzeja Piotrowskiego, jego obowiązki przejął dr Piotr Kondraciuk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...