środa, 22 stycznia, 2025

Na przekór skutkom pandemii – wystawa berlińskiego Muzeum Historii Naturalnej

Razem przeciwko tzw. lockdown – blues, razem dla ożywienia przestrzeni miejskiej, razem dla ludzi: Museum für Naturkunde Berlin tworzy wyjątkową wystawę, która ma ożywić zamknięte z powodu pandemii sklepy. 

Na pierwszy ogień poszła grupa gibonów białorękich, która ozdabia witrynę sklepową w jednym z berlińskich centrów handlowych. W ślad za tym mają pojawić się kolejne obiekty i kolejne lokalizacje w całym mieście.

Chcemy zachęcić innych właścicieli nieruchomości lub osoby, które obecnie nie są w stanie otworzyć swoich sklepów, do wzięcia udziału w naszym projekcie i udostępnienia swoich witryn na #WildWalk. Postrzegamy to jako projekt o wzajemnej wartości dodanej – przybliżamy muzeum mieszkańcom miasta, a jednocześnie #WildWalk zwraca uwagę na wolne lokale. Wysiłek jest minimalny, wystarczy wystawa sklepowa i trochę miejsca

mówi koordynator projektu Mathias Zilch.

#WildWalk jest tak wszechstronny, jak sam Berlin: puste sklepy są tymczasowo ożywiane eksponatami z kolekcji Museum für Naturkunde. W efekcie możemy odbyć spacer po niecodziennej wystawie usytuowanej w berlińskiej przestrzeni miejskiej, która nieustannie się zmienia. Jeśli sklep zostanie na nowo wydzierżawiony, inscenizacja zniknie i pojawi się w innym miejscu. Interaktywna mapa miasta pokazuje wszystkie aktualne stacje #WildWalk.

Museum für Naturkunde Berlin od lat eksperymentuje z formatami wystaw i komunikacji i często otwiera się na nowe możliwości. Nasza odwaga i niekonwencjonalne podejście często się opłacały. Przenosząc się teraz w przestrzeń miejską Berlina, konsekwentnie podążamy tą drogą

mówi kierownik wystawy Uwe Moldrzyk.

#WildWalk to próba kreowania pozytywnych doświadczeń, różnorodności i inspiracji pomimo obowiązujących obostrzeń: konieczności zachowania dystansu społecznego, zamkniętych sklepów i muzeów. To apel, by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i otworzyć się na nowe wyzwania.

Pierwszą wykorzystaną lokalizacją jest Rathaus-Center Pankow, gdzie prezentowana jest grupa gibonów białorękich. Poszczególne osobniki to dermoplastyki, czyli figury zwierząt, które zostały pokryte oryginalnym futrem i mistrzowsko ożywione przez muzealnych taksydermistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...