Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 140 tysięcy złotych na konserwację pięciu zabytkowych obiektów. Środki na realizację dwuletniego projektu „Na ratunek drewnu – konserwacja zabytkowych budynków” pochodzą z programu „Wspieranie działań muzealnych”.
W ramach projektu muzeum przeprowadzi konserwację zabytkowych obiektów kubaturowych, które są częścią ekspozycji terenowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Planowana jest konserwacja więźb dachowych i wymiana poszyć ze słomy na chałupie z Frydka i szopie na siano z Kobióra, a także przeprowadzenie fumigacji czyli zwalczania drewnojadów za pomocą substancji chemicznych oraz impregnacji w spichlerzu dworskim z Bujakowa, chałupie groniowej z Brennej i karczmie ze Świerczyńca. Dokumentacja wszystkich poddanych renowacji obiektów – w tym ich elementów konstrukcyjnych – zostanie zdigitalizowana.
mówi dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum.
Odrestaurowane obiekty będzie można zobaczyć na wystawie czasowej, na której muzealnicy przedstawią także ich historię oraz opis działań, jakie zostały przeprowadzone. W ramach projektu zaplanowano też realizację krótkiego filmu promocyjnego prezentującego poszczególne etapy procesu konserwacji budynków.
Zaplanowane w projekcie działania będą kolejnym krokiem w procesie rewitalizacji obiektów kubaturowych, tworzących muzealną ekspozycję na wolnym powietrzu. W ubiegłym roku wymieniona została strzecha w chałupie z Kaliny. Oprócz tego kompleksowo zmodernizowany został muzealny system przeciwpożarowy, który poszerzono o system sygnalizacji antywłamaniowej i monitoring wizyjny.
W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.