piątek, 22 listopada, 2024

Na Westerplatte powstanie wystawa archeologiczna

9 stycznia br. została podpisana umowa na wykonanie projektu aranżującego pierwszą całoroczną przestrzeń wystawienniczą na Westerplatte. Projekt został wybrany w drodze ogólnopolskiego konkursu. Wystawa powstanie w obecnie modernizowanym budynku elektrowni historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a jednocześnie największym z obecnie zachowanych.

Dokument został zawarty pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a firmą projektową Koza Nostra Studio Sp. z o.o., w ramach inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przedmiotem umowy jest wykonanie kompletnego projektu wykonawczego wystawy archeologicznej w przebudowywanym na ten cel budynku byłej elektrowni. Prace projektowe pozwolą na skomponowanie nowoczesnej, całorocznej i – przede wszystkim – opartej na autentycznych zabytkach archeologicznych wystawy, która w sposób kompleksowy opowie o symbolu, jakim jest obecnie Westerplatte. W specjalnie zaaranżowanej na ten cel przestrzeni budynku zostanie przedstawiona złożoność wątków splatających się w historię tego miejsca. Motywem przewodnim wystawy będzie militarny charakter składnicy, zwłaszcza w kontekście miejsca wybuchu II wojny światowej – dla Polaków związanego z heroiczną i bohaterską obroną tego skrawka lądu przed Niemcami.

Ze strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – głównego inwestora budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – umowę podpisał dyrektor instytucji dr hab. Grzegorz Berendt.

– Dzisiejsze popisanie umowy na projekt wystawy archeologicznej, przewidzianej jako wypełnienie wnętrza modernizowanego budynku elektrowni na Westerplatte, przybliża nas do zakończenia kolejnego etapu inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – mówił dyrektor. – Ta szczególna wystawa opowiadać będzie o historii miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. W wyjątkowej przestrzeni historycznej elektrowni prezentowane będą zabytki archeologiczne związane z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte. Artefakty te zostały odnalezione przez zespół muzealnych archeologów podczas pierwszych regularnych prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na terenie półwyspu od 2016 r. Znając koncepcję zwycięskiej pracy cieszę się, gdyż spełnia ona założenia konkursowe, a zwłaszcza zgodna jest z przygotowanym przez Muzeum scenariuszem wystawy. Zwycięski projekt harmonijnie łączy założenia wystawy z kontekstem miejsca, jak i realiami projektu realizowanego w ramach adaptacji historycznego obiektu do nowej funkcji. Dzięki czemu już niebawem zaprezentowana zostanie zwiedzającym nowa przestrzeń muzealna, w ramach realizowanego szerszego projektu plenerowego muzeum tworzonego w ramach pola bitwy na Westerplatte.

Ze strony wykonawcy dokument został podpisany przez p. Natalię Horak – prezesa zarządu firmy projektowej Koza Nostra Studio sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...