środa, 22 stycznia, 2025

Nagrody POLIN 2020 – znamy finalistów

Muzeum Historii Żydów Polskich już po raz szósty przyzna Nagrody POLIN, którymi uhonoruje osoby lub organizacje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

Konkurs Nagroda POLIN 2020 odbywa się w szczególnych warunkach, gdy okoliczności związane z epidemią COVID-19 znacząco utrudniły nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej w wielu branżach, ale także realizację projektów społecznych. Mimo  to, w tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, z których niełatwo było wybrać finalistów. Chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów

mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2020.

W tegorocznej edycji kapituła konkursu spośród kilkudziesięciu aplikacji z całej Polski wyłoniła 6 finalistów. Zostali nimi:

  • Justyna Biernat, Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie),
  • Karol Głębocki, Wysokie Mazowieckie/Białystok (woj. podlaskie),
  • Paweł Kulig, Łódź,
  • Agnieszka Mysakowska, Wieluń (woj. łódzkie),
  • Mirosław Reczko, Ciechanowiec (woj. podlaskie),
  • Stowarzyszenie Krotochwile, Wielkopolska.

Justyna Biernat

fot. Maciek Jaźwiecki, CC BY 3.0

Jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Karol Głębocki

fot. Maciek Jaźwiecki

Jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukatorem w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej. Od blisko 15 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Wysokiem Mazowieckiem. Oprócz edukacji o polsko-żydowskiej historii miasta, angażuje swoich uczniów w prace porządkowe na lokalnym cmentarzu żydowskim. Został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce („Chroniąc Pamięć”) oraz otrzymał stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowane przez Forum Dialogu.

Paweł Kulig

fot. Maciek Jaźwiecki

Od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim, znajdującym się przy ulicy Brackiej w Łodzi. Od 2019 roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi.Od lat pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. W 2019 roku otrzymał specjalny dyplom uznania i podziękowania od Forum Żydów Polskich w Izraelu oraz odznaczenie „Chroniąc Pamięć”.

Agnieszka Mysakowska

fot. Maciek Jaźwiecki

Jest nauczycielką historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu i Liderką Dialogu w Forum Dialogu. Jest również absolwentką Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem z zakresu historii Żydów europejskich, Holokaustu oraz edukacji międzykulturowej.Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu, przywracając pamięć o byłych mieszkańcach miasta, którzy współtworzyli jego historię. Zainicjowała również trzy  edycje Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej.

Mirosław Reczko

fot. Maciek Jaźwiecki

Historyk i anglista, jest pasjonatem dziejów ziemi ciechanowieckiej, który przez trzy kadencje pełnił urząd burmistrza Ciechanowca a obecnie pełni obowiązki kanclerza Politechniki Białostockiej. Od kilkunastu lat konsekwentnie przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Białostocczyzny, zarówno na polu naukowym, jak i poprzez ratowanie materialnej spuścizny tej społeczności. Współpracuje również ze środowiskami żydowskimi w Izraelu, USA i Australii, pomagając im w poszukiwaniach dokumentów, a także bierze udział w porządkowaniu cmentarzy żydowskich w Krynkach i Białymstoku.

Stowarzyszenie Krotochwile

fot. Maciek Jaźwiecki

Powstało w 2012 roku i aktywnie dba o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych w wielu miejscach w regionie.W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami rozpoczęli pierwszy etap inwentaryzacji jednego z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce – cmentarza w Koźminie Wielkopolskim.


Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. W trakcie finału konkursu Nagroda POLIN 2020, który odbędzie się w mediach społecznościowych Muzeum POLIN – na Facebooku i YouTubie –  1 grudnia o godzinie 20:00, poznamy laureatkę lub laureata konkursu oraz wyróżnionych, którzy otrzymają nagrody finansowe. Nagrody pieniężne ufundowali Tomek Ulatowski, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca. Pula nagród wynosi 60 tysięcy złotych.
Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2020 jest Jankilevitsch Foundation. Działanie realizowane w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Pełne biogramy nominowanych, regulamin konkursu, skład kapituły oraz sylwetki dotychczasowych laureatów znajdują się na stronie www.polin.pl/nagroda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...