poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Najstarszy genom współczesnego człowieka odkryty w Muzeum Narodowym

W depozytach praskiego Muzeum Narodowego czasami ukrywane są obiekty, które swoją unikatowość ujawniają dopiero podczas naprawdę szczegółowych badań i analiz naukowych. Należy do nich na pewno skamieniała czaszka kobiety, która okazała się być najstarszym zrekonstruowanym genomem współczesnego człowieka

Międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego weszli także eksperci z Muzeum Narodowego i Wydziału Naukowego Uniwersytetu Karola w Pradze, ustalił, że człowiek z jaskiń Koněprus jest nosicielem prawdopodobnie najstarszego genomu współczesnego człowieka w Europie. Naukowcom udało się ustalić, że odnaleziona w latach 50-tych ub. wieku czaszka ma ponad 45 000 lat. 

Muzeum Narodowe posiada też bardzo realistyczny model postaci kobiety, który powstał na podstawie znaleziska. Dzięki ostatniemu odkryciu naukowcy stwierdzili jednak, że jego aktualna wersja będzie musiała zostać dopracowana w niektórych szczegółach. Ponieważ model powstał w czasie, gdy wyniki ostatniej analizy nie były jeszcze znane, przyjęto, że czaszka jest młodsza. Z tego powodu „modelce” trzeba będzie na przykład dopasować pigment skóry i ubrać ją w inną odzież. To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy ponownie rozważyli swoje pierwotne założenia dotyczące znalezionych kości. Na przykład początkowo zakładali, że są to szczątki trzech osobników, a nie jednej.

Muzea to instytucje, które nie tylko wystawiają pojedyncze eksponaty, ale potrafią opowiadać fascynujące historie i odkrywać tajemnice naszej przeszłości. Czaszka kobiety z Czeskiego Krasu kryje nie tylko najstarszy genom współczesnego człowieka, ale także opowiada fascynującą historię wyjątkowej kolekcji i zdradza tajemnice kobiety, która mieszkała tu ponad 45 tys. lat temu

mówi Michal Lukeš, dyrektor generalny Muzeum Narodowego.

Aby nie pozostawić tej wyjątkowej twarzy bez imienia, Muzeum Narodowe ogłosiło na swoim profilu na Facebooku sondaż, którego celem jest nazwanie tej tysiącletniej damy. Jury wybierze pięć najciekawszych propozycji, a publiczność wybierze ostateczną nazwę, głosując na portalach społecznościowych Muzeum Narodowego.

Zarówno samą czaszkę, jak i wykonany na jej podstawie model można oglądać w Panteonie w Gmachu Historycznym Muzeum Narodowego do 2 lipca br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...