Kilkadziesiąt tysięcy muzealiów, prawie 13 milionów zwiedzających, 773 wystawy czasowe – to tylko część imponującego dorobku Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które właśnie obchodzi swoje 60 – lecie.
W uroczystości, która odbyła się 1 października, wziął udział wiceminister kultury Jarosław Sellin, który podkreślił, że dzisiejsze Narodowe Muzeum Morskie to jedna z najnowocześniejszych i prężnie działających instytucji kultury, a jego oferta przyciąga publiczność w każdym wieku. Muzeum z powodzeniem współpracuje z instytucjami całego świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wiceminister Jarosław Sellin oraz dyrektor NMM dr Robert Domżał otworzyli nową wystawę czasową – „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. Można niej podziwiać wydobyte z dna Morza Bałtyckiego znaleziska, m.in. pochodzący z XVIII w. słój z masłem, który podniesiono z wraku drewnianego żaglowca, flet poprzeczny, który przeleżał na dnie morza 235 lat czy kolekcję świetnie zachowanej XVIII-wiecznej marynarskiej odzieży roboczej.
Utworzone 1 października 1960 roku Muzeum Morskie początkowo było autonomicznym oddziałem ówczesnego Muzeum Pomorskiego (dziś Narodowego). Jego siedzibą był odbudowywany z powojennych gruzów gdański Żuraw. Eksponaty pozyskiwano na wiele sposobów, m.in. dzięki kampaniom prasowym, pracom terenowym, a także podwodnym badaniom archeologicznym.
Pierwszym oddziałem zamiejscowym NMM było otwarte wiosną 1972 roku Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jako, że placówka szybko się rozwijała i potrzebowała coraz większej przestrzeni zaadaptowano przyległy do Żurawia budynek byłej ciepłowni miejskiej oraz zlecono odbudowę zespołu zrujnowanych spichlerzy na Ołowiance (zakończono ją w 1989 roku). Obecnie znajduje się tam główna wystawa stała NMM „Polacy na morzach świata” oraz największa w Polsce kolekcja malarstwa marynistycznego. Na początku lat 80-tych muzeum wzbogaciło się o dwa wycofane z eksploatacji statki: „Sołdek” i „Dar Pomorza”.
Dzięki funduszom unijnym zbudowano od podstaw dwa najnowsze i najnowocześniejsze oddziały muzeum: Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (2012) i Centrum Konserwacji Wraków Statków z Magazynem Studyjnym w Tczewie (2016). Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala „Ludzie-Statki-Porty” z basenem i zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów, urządzeniem do wywoływania fali tsunami, symulatorem mostka kapitańskiego i wieloma innymi atrakcjami. Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie to z kolei jedno z niewielu miejsc w Polsce, które pełni funkcje wystawiennicze i magazynowe, a jednocześnie jest dostępną dla zwiedzających pracownią konserwacji i rekonstrukcji zabytków wyposażoną w nowoczesny sprzęt.