piątek, 8 listopada, 2024

Narodowe Święto Niepodległości z Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku włącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada o godz. 12.00 Marszałek Województwa Podlaskiego, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury zapraszają do dołączenia do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. W samo południe spotkajmy się przed Ratuszem w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10), aby wspólnie zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego.

„Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!

Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych oraz spotkań lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie nawet jeśli nie czuje się na siłach śpiewać a cappella.

Przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. www.niepodlegla.gov.pl


11 listopada o godz. 16.00 Muzeum w Tykocinie zaprasza na spotkanie ,,Zygmunt Bujnowski – życie i twórczość’’, poświęcone tykocińskiemu malarzowi, uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, który zapisał się u początków polskiej niepodległości jako utalentowany malarz.

Zygmunt Bujnowski ,,Zych” studiował na wydziale malarskim Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie. Po swoim debiucie wystawienniczym w warszawskiej ,,Zachęcie” w 1918 r. zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego. W walkach z Sowietami odniósł rany, które na resztę życia uczyniły go inwalidą. Jego dorosłe życie związane było z Tykocinem, w którym już po zakończeniu wojny tworzył i pracował. Niezwykłe pejzaże jego autorstwa ujmowały widzów zarówno wywodzących się z lokalnej społeczności, jak i z kręgów warszawskich.

Przedmiotem malarstwa Bujnowskiego był Tykocin z początku XX wieku wraz z charakterystyczną drewnianą architekturą, która w większości nie zachowała się do naszych czasów. Na płótnach Bujnowskiego znalazły się także odbicie najstarsze murowane budowle tykocińskie – Wielka Synagoga oraz Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Największa kolekcja obrazów Bujnowskiego znajduje się w Muzeum w Tykocinie.

Muzeum w Tykocinie | Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

Wstęp: 4 zł os. 

Stara Synagoga w Tykocinie, Zygmunt Bujnowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...