piątek, 9 maja, 2025

Neue Nationalgalerie lśni pełnym blaskiem

Zakończył się gruntowny, trwający kilka lat remont Neue Nationalgalerie w Berlinie. 29 kwietnia przedstawiciele Berlińskich Muzeów Państwowych Pruskiej Fundacji Dziedzictwa Kulturowego odebrali klucze do odnowionego obiektu.

W związku z pandemią uroczystość przekazania kluczy odbyła się bez udziału gości i przedstawicieli prasy, ale można było ją obejrzeć na kanale YouTube. Neue Nationalgalerie zostanie ponownie otwarta 22 sierpnia. Wcześniej, na 28-30 maja, planowane są dni otwarte.

Neue Nationalgalerie, zbudowana w latach 1965-1968 na berlińskim Kulturforum, jest światowej klasy ikoną architektoniczną oraz punktem kulminacyjnym twórczości Ludwiga Mies van der Rohe. Od czasu otwarcia budynku w 1968 roku nie przeprowadzono żadnej gruntownej renowacji. Uszkodzenia były już tak znaczne, że ​​zagrożona była zarówno konstrukcja, jak i eksploatacja budynku. Pod koniec 2014 roku Neue Nationalgalerie musiała zostać zamknięta. Przez niemal rok trwały prace przygotowawcze do remontu: do specjalnie w tym celu utworzonych magazynów tymczasowych przekazano ponad 1400 unikatowych obrazów i rzeźb, przeniesiono także stanowiska pracy pracowników Neue Nationalgalerie.

Pierwsza faza prac budowlanych rozpoczęła się wiosną 2016 roku. Podczas renowacji zachowano oryginalne wnętrza i materiały, aby uwzględnić wartość zabytku jako „ikony nowoczesności”. Dlatego tak istotną częścią tego etapu był demontaż około 35 000 pojedynczych elementów, takich jak oświetlenie, okucia drewniane i drzwi, które należało ponownie zamontować. Wszystkie te elementy po demontażu zostały starannie zinwentaryzowane.

Aby przywrócić zaplanowane przez Miesa van der Rohe rozkład pomieszczeń wystawowych, w ramach remontu przearanżowano sklep muzealny i szatnię, powstały także nowe pomieszczenia magazynowe i techniczne. Nowy rozkład pomieszczeń zapewnia również korzyści logistyczne i ułatwi dostawy dzieł sztuki. 

W połowie 2017 roku rozpoczął się faktyczny remont konstrukcji w domu rozebranym do stanu surowego. Drugi ważny etap projektu obejmował między innymi gruntowny remont skrajnie zniszczonego żelbetu, w tym rozbiórkę i przebudowę ścian ogrodu rzeźbiarskiego w terenie zewnętrznym. Od połowy 2018 trwał etap trzeci, czyli prace wewnątrz budynku i ponowny montaż oryginalnych elementów. Wszystkie prace zakończyły się pod koniec marca 2021 roku.


Ludwig Mies van der Rohe (ur. w Akwizgranie w 1886 r., zm. w Chicago w 1969 r.) był jednym z najważniejszych współczesnych architektów. Neue Nationalgalerie, która została zbudowana w latach 1965-1968 na berlińskim Kulturforum, jest jedynym budynkiem w Niemczech, który po drugiej wojnie światowej został zbudowany zgodnie z jego planami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...