czwartek, 21 listopada, 2024

Nie tylko dla kinomaniaków

Suknia królowej Bony, „prababcia” projektora DCP i oryginalny praksinoskop – to tylko część eksponatów, które można podziwiać na otwartej 30 października ekspozycji Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

NCKF Spot to nowe miejsce spotkań i wystaw „EC1 Łódź – Miasto Kultury”. W zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 powstała kameralna strefa wystawiennicza, która jest wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej – miejscem spotkań z gwiazdami, laboratorium edukacji filmowej, czytelnią książek i czasopism, a przede wszystkim stale zmieniającą się wystawą cennych obiektów. W Centrum Nauki i Techniki prezentowane są eksponaty, które docelowo mają trafić do siedziby NCKF-u: unikatowe technikalia filmowe, kostiumy z popularnych polskich filmów, rekwizyty, instalacje multimedialne, makiety i rekonstrukcje (w tym słynny biopleograf).

Przestrzeń będzie się zmieniać i żyć dyskusjami ze znanymi filmowcami, promocjami książek i projekcjami filmów. Każdy będzie mógł tu zajrzeć, poznać historię kina, poczytać książki i obejrzeć filmy. A funkcje NCKF Spot będziemy dostosowywać do zapotrzebowań i sugestii zwiedzających

mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji, w tym m.in. majestatyczna suknia Barbary Radziwiłłówny granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona”, odważna kreacja Lucy Zukerowej  (granej przez Kalinę Jędrusik) z „Ziemi obiecanej” i pochodząca z tego samego filmu skromna sukienka Anki (Anny Nehrebeckiej).

Kostiumy mają niezwykłą moc, bo potrafią  stworzyć postać. Naszym zadaniem jest zachować to dziedzictwo    filmu, pracy twórczej kostiumologów, a następnie zaprezentować. W najbliższym czasie dołączymy kolejne kostiumy, które pozyskaliśmy z zasobów Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, poddaliśmy czyszczeniu i konserwacji

opowiada Rafał Pakuła, opiekun zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Na wystawie prezentowane są także eksponaty związane z początkiem kinematografii, takie jak latarnia magiczna Newton (pochodząca z lat 80. XIX wieku „prababcia” projektora DCP i filmów wyświetlanych na kopułach planetaryjnych). Można tu też podziwiać bogatą kolekcję kamer – tych najstarszych z początków XX wieku, np. Parvo Debrie (tym modelem nagrywano takie arcydzieła jak Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina z 1925 roku), a także późniejszych, np. Arriflex 35 BL, którym realizowano m.in. Taksówkarza (1976) Martina Scorsese i Lśnienie (1980) Stanleya Kubricka. Zebrany w NCKF Spot sprzęt filmowy stanie się częścią planowanej wystawy „Mechaniczne oko”.

Wszystkie prezentowane w NCKF Spot zbiory pochodzą ze stale rozrastającej się kolekcji własnej NCKF, instytucji partnerskich, a także od osób prywatnych, w tym twórców filmowych i kolekcjonerów. W przyszłości staną się częścią wystaw przygotowywanych przez Dział Wystaw i Zbiorów.

NCKF Spot jest okazją do prezentacji bardzo rzadkich i cennych egzemplarzy techniki filmowej, które do tej pory znajdowały się w magazynie, a obecnie mogą być dostępne i oglądane przez zwiedzających. Są to często jedyne egzemplarze w Polsce lub, tak jak biopleograf, jedyne na świecie

podkreśla Piotr Kulesza, kurator wystawy „Kino Polonia”.

NCKF Spot to wyjątkowy ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Będzie pierwszym miejscem w Polsce posiadającym stałą, multimedialną wystawę poświęconą polskiej kinematografii. „Kino Polonia” to największa z trzech zaplanowanych wystaw, a oprócz niej powstaną jeszcze dwie inne: „Materia kina” i „Mechaniczne oko”. Znajdzie się tu także trzysalowe kino i ultranowoczesna biblioteka z pracownią multimedialną, umożliwiającą dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.

Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...