Kontrola przeprowadzona w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu wykazała nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, brak ksiąg inwentarzowych muzealiów oraz niezgodność zapisów w ewidencji zbiorów z zapisami w księgach rachunkowych. Organizator instytucji skierował zawiadomienie do prokuratury – informują służby prasowe Urzędu Miejskiego.
W 2011 r. Muzeum przyjęło w depozyt dzieła sztuki będące własnością Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych bez wykazu tych dzieł i bez wskazania ich wartości i wartości ogółem. Wartość początkowa depozytów została zaewidencjonowana pod datą 1 stycznia 2014 r. w łącznej kwocie 4,2 mln zł, ale nie wskazano jednostkowych wartości, tytułów i autorów, co uniemożliwia ich identyfikację w księgach rachunkowych.
Kontrola wykazała, że Muzeum nie posiada ksiąg inwentarzowych dla zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, ale też dla depozytów osób prywatnych. Nie wszystkie zdarzenia wprowadzano do ksiąg rachunkowych, co oznacza, że były one prowadzone nierzetelnie.
Wartości zbiorów ujęte w ewidencji księgowej oraz ewidencji zbiorów od powstania Muzeum Współczesnego Wrocław nie zostały zweryfikowane i uzgodnione. Jak wykazała kontrola, inwentaryzacja przeprowadzona w 2019 r. przez osoby sprawujące nadzór nad magazynem dzieł sztuki nie objęła wszystkich zbiorów i została oparta na niekompletnych i niewiarygodnych danych. Wyniki inwentaryzacji nie zostały powiązane z księgami rachunkowymi Muzeum.
Z uwagi na to, że niedopełnienie obowiązków służbowych przez Zastępcę Dyrektora – Głównego Księgowego Muzeum oraz Głównego Inwentaryzatora Muzeum spowodowało niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej i działania na szkodę miasta Wrocławia organizator instytucji skierował zawiadomienie do prokuratury. Osoby wskazane w pokontrolnym raporcie jako odpowiedzialne za naruszenia obowiązujących regulacji prawnych złożyły wnioski o rozwiązanie umowy o pracę w MWW.
Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Współczesnego Wrocław zobowiązał się do uzupełnienia wszelkich braków w inwentarzu w terminie do 31 grudnia br. W tym terminie rozliczone zostaną wszelkie niezgodności dotyczące braków i nadwyżek obiektów. Poinformował również, że rozpoczął prace nad zbiorami archiwalnymi w celu ich opracowania i zaewidencjonowania. Muzeum zobowiązało się także do wykonania pełnej inwentaryzacji i powiązania jej wyników z księgami rachunkowymi.
Łączna wartość zbiorów zaewidencjonowanych w księgach rachunkowych wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. wynosi 24.322.231 zł.
inf. prasowa