niedziela, 22 grudnia, 2024

Niewidomi są wśród nas – performance muzealników z Lednicy

15 października to Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Obchodzone na całym świecie święto, w Polsce po raz pierwszy celebrowano w 1993 roku. Mimo, iż dzień trwale wpisał się do kalendarza, nie każdy o nim wie, dlatego edukatorzy i edukatorki z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy chcieliby zwrócić uwagę na tę szczególną datę.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych, zwanego również Dniem Białej Laski jest przypomnienie i zwrócenie uwagi, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Dlatego też 15 października w godzinach 10:00 – 10:30 w podziemnym przejściu Ronda Kaponiera oraz od 11:45 – 12:15 na Starym Rynku przed Ratuszem w Poznaniu, muzealnicy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przeprowadzą performance, którego celem będzie podniesienie poziomu wrażliwości na problemy osób z dysfunkcją wzroku.

– O dojrzałości moralnej naszego społeczeństwa świadczy stosunek do tych środowisk społecznych, które określa się jako najsłabsze, a więc takie, które z różnych powodów znajdują się na obrzeżach życia społecznego, ekonomicznego czy kulturalnego – przypomina Mariola Olejniczak, konsultantka dostępności Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Jednym z takich środowisk są osoby z niepełnosprawnościami, w Polsce żyje około 5 milionów takich osób, z czego prawie 2 miliony stanowią te z dysfunkcją wzroku! Pamiętajmy każdego dnia, że spotykając osoby niewidome czy słabowidzące, zawsze w miarę możliwości możemy zaproponować im swoją pomoc!

Wszyscy jesteśmy RÓŻNI, wszyscy RÓWNI.

Muzeum wspiera też projekt bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością wzroku i ich bliskich, za którego realizację odpowiada Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna. Formuła projektu wskazuje, że każda zgłoszona osoba otrzyma bezpłatnie 10 godzin rozmowy z psychologiem w formule teleporadnictwa. Poprzez inicjatywę prowadzoną w tej formie fundacja jest w stanie dotrzeć do każdego zakątka kraju. Zgłoszenia do 15 października przyjmowane są mailowo pod adresem fundacja@fcen.com.pl. Do maila należy dołączyć informację o możliwości przetwarzania danych do celów realizacji projektu zgodnie z RODO.

Mariola Olejniczak, kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej, konsultantka dostępności Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...