Noc Muzeów to wyjątkowy dzień w roku, kiedy szczególnie warto odłożyć na bok inne sprawy i ruszyć z rodziną lub znajomymi w miasto. Na sobotę 14 maja aż 202 warszawskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających.
– 202 placówki w całej Warszawie. Bogata oferta wydarzeń plenerowych. Specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego. Warszawa jest gotowa na XVIII edycję Nocy Muzeów. Mam nadzieję, że Wy również. Do zobaczenia w sobotę 14 maja! – zachęca Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Prezydent prezentował tegoroczną ofertę w zajezdni MZA przy ul. Stalowej, którą też będzie można odwiedzić w sobotnią noc. Pojazdy odrestaurowane przez warsztaty autobusowe (Somua z 1927 roku czy osobowa Warszawa) będą także woziły pasażerów na przygotowanych trasach lub prezentowane będą na terenie zajezdni Stalowa.
Atrakcje w całym mieście
Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów nie biorą udziału tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon. Przy pl. Defilad działać będzie interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu.
Wydarzenia plenerowe i online
Miasto zachęca także do uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych, których będzie w tym roku aż 84 – wystawy plenerowe, nocne spacery po ogrodach, czy koncerty np. w Muzeum Fryderyka Chopina.
Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w Nocy Muzeum bez wychodzenia z domu, jest oferta online. 20 instytucji przygotowało specjalny, wirtualny program. Będzie można wirtualnie zwiedzić Fabrykę Wedla, pospacerować po budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy odbyć wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego.
Noc Muzeum po ukraińsku
Tegoroczna nocna akcja będzie także okazją do wspólnego spędzenia czasu z gośćmi z Ukrainy, którzy są w wielu warszawskich domach.
– Z myślą o nich zaplanowano informator także w języku ukraińskim, a 34 placówki przygotowały specjalny program, np. oprowadzanie po Muzeum Warszawy w języku ukraińskim, czy nocne malowanie w Muzeum Łazienki Królewskie – zapowiada wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, która także prezentowała ofertę Nocy Muzeów 2022.
Komunikacja miejska
Podczas tej wyjątkowej nocy wyjątkowo będą też kursowały pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Niektóre autobusy i tramwaje później niż zwykle zjadą do zajezdni. I tak, autobusy linii 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą jeździły do godz. 2:30. Od 19:00 do 1:00 pasażerów zabiorą co ok. 10 minut, a po godz. 1:00 – co ok. 15 minut. Będą też dodatkowe kursy linii N13, N24, N25 i N32, a wiele tras autobusów nocnych obsłużą większe niż zazwyczaj wozy.
Na przejażdżkę zabytkowym autobusem wokół centrum od godziny 19:00 – 22:00 zabierze linia A. Zabytki, bez zatrzymywania się na przystankach pojadą: Pl. Defilad – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – E. Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – Pl. Defilad. Drugą specjalną, w całości „elektryczną” linią będzie N: Pl. Narutowicza– Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Moliera – Senatorska – Miodowa – Bonifraterska – Muranowska. Autobusy N będą jeździły od godziny 19:00 do 2:00 i zatrzymają się na wszystkich przystankach na trasie.
Do godziny 2:30, z takimi samymi częstotliwościami jak autobusy, będą kursowały tramwaje linii 2, 4, 9, 24, 26 i 33. Do godziny 23:00 zostanie wydłużone kursowanie „zabytkowej” linii 36.
Ponadto, od godziny 18:00 wszystkie kursy tramwajów linii 1 będą do pętli Banacha. Od godziny 23:00 tramwaje linii 4, 9 i 26 pojadą na trasach skróconych: 4 Wyścigi – Annopol; 9 P+R Al. Krakowska – Wiatraczna; 26 Wiatraczna – Os. Górczewska, a 33 na wydłużonej: Metro Młociny – Woronicza.
Również tramwaje będą miały tej nocy specjalna linię – M. Obsłużą ją najnowsze składy Tramwajów Warszawskich jak i te zabytkowe. Spotkać je będzie można w godzinach 13:30 – 18:00 na trasie: Pl. Narutowicz – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Kijowska – al. Tysiąclecia – Zajezdnia Praga, a w godzinach 19.00 – 22.00 na trasie: Pl. Narutowicza– Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka.
Pociągi metra linii M1 i M2 do godziny 1:00 będą kursowały co siedem i pół minuty.
Pełny program
Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.