czwartek, 7 listopada, 2024

Noc Wrzeszcza 2022: 100 lat Gedanii

Z okazji 100-lecia klubu Gedania, Fundacja Palma zaprasza na wieczorne odkrywanie Dolnego Wrzeszcza. Na sobotę, 26 listopada zaplanowano spacery z przewodnikiem, koncert Oskara Tomali oraz odsłuch stworzonego na tę okazję audio-przewodnika. Uczestnicy przejdą szlakiem architektury ulic Legionów i Kościuszki, zgłębią historię klubu sportowego oraz poznają organizacje, które funkcjonowały w Polskim Kwartale w dwudziestoleciu międzywojennym. Bilety na koncert i spacery dostępne są na stronie organizatora.

– Czasami historia zaczyna się od miłości do sportu. Tak było w przypadku Klubu Sportowego Gedania, który powstał w 1922 roku, a pięć lat później zaczął na stałe funkcjonować w kwartale dzisiejszych ulic Legionów, Kościuszki i Chrobrego. Ten mający kształt trójkąta obszar był w dwudziestoleciu międzywojennym ważnym miejscem dla Polek i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk. Historię klubu oraz Polskiego Kwartału chcemy przybliżyć podczas szóstej odsłony wrzeszczańskiego wydarzenia – mówią organizatorzy wydarzenia. – Noc Wrzeszcza odbywa się nieprzerwanie od 2017 roku, a jej celem jest odkrywanie zaułków i historii dzielnicy poprzez koncerty, spektakle, wystawy, spacery, słuchowisko czy mapy tematyczne. Popularyzujemy historię i eksplorujemy dzielnicę. Dotychczas naszym motywem przewodnim były rzeka Strzyża, architektura dzielnicy, powieść “Blaszany bębenek” czy nieistniejące cmentarze.


26 listopada w ramach 6. edycji Nocy Wrzeszcza odbędą się:

Spacery z przewodnikiem szlakiem Kwartału Polskiego, godz. 17.00 i 20.00, miejsce zbiórki: Plac Bronisława Komorowskiego

Trasa spaceru poprowadzi szlakiem ceglanych zabudowań, które w dwudziestoleciu międzywojennym były siedzibami instytucji takich jak Państwowe Obserwatorium, Polski Domu Akademicki „Bratniak” (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4), Związkek Akademików Gdańskich Wisła czy Towarzystwo Śpiewacze św. Cecylii. Uczestnicy zobaczą, co zostało z KS Gedania, a także poznają dzieje kościoła św. Stanisława Biskupa, który w 1924 roku z ujeżdżalni koni zaadaptowano na cele sakralne.

Prowadzenie: Michał Ślubowski (Gedanarium).

Bilety 15 – 25 zł

Koncert: Oskar Tomala godz. 19.00

Oskar Tomala to kompozytor, gitarzysta, klarnecista i artysta dźwiękowy. Jest laureatem konkursu Jazz Juniors 2021 i 2022, oraz Blue Note Competetion 2021. Aktualnie pracuje nad solowym albumem w którym klarnet stał się generatorem najróżniejszych faktur, tekstur dźwiękowych. Skupia się na eksploracji efektów psycho-akustycznych muzyki, oraz łączeniem sonorystyki instrumentalnej z elektroniczną. Podczas Nocy Wrzeszcza przygotowuje specjalny repertuar inspirowany miejscem.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 49, aleja Legionów 11

Bilety 15 – 25 zł

  • UWAGA! Bilety na spacery i koncerty są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej.
  • Bilety zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 15 zł.
  • Przy zakupie wpisz kod zniżkowy: STUDENT / G60. 
  • Do zniżki upoważnia legitymacja – dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem. 

Premiera: audio-przewodnik po Kwartale Polskim i historii Gedanii (online: Youtube i Spotify), godz. 22.00

Organizatorom zależy, aby pamięć o Gedanii i Kwartale Polskim przetrwała po wydarzeniu, dlatego też powstał audioprzewodnik. Razem z nim samodzielnie, o każdej porze roku, będzie można eksplorować tę niezwykłą przestrzeń i jej historię. Dźwiękowy spacer składa się z 9 odcinków, które łącznie składają się na 45-minutową trasę. Miejsce startu i zakończenia znajduje się na Placu Bronisława Komorowskiego. Pod koniec każdego odcinka przygotowano wskazówkę, w które miejsce należy się udać. Do odsłuchania przewodnika potrzebny jest smartfon i słuchawki.

Autorem scenariusza przewodnika jest Michał Ślubowski. Czyta Marcin Ryk. Udźwiękowienie i nagrania terenowe przygotował Oskar Tomala.

  • Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Palma.
  • Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego.
  • Noc Wrzeszcza 2022 została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska. 
ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...