11 czerwca w Oslo zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Narodowego. Będzie to największe muzeum w krajach skandynawskich – w 86 salach wystawowych mieści się 6500 obiektów. Muzealne zbiory obejmują sztukę, architekturę i design z okresu od starożytności po współczesność.
Nowy budynek położony jest w porcie, w pobliżu promenady i oferuje spektakularne widoki na miasto. Został zaprojektowany przez architekta Klausa Schuwerka. Muzeum zbudowane jest z wytrzymałych, a jednocześnie szlachetnych materiałów, które starzeją się z godnością, takich jak dąb, brąz i marmur. Cała elewacja pokryta jest norweskim łupkiem. Jako projekt pilotażowy FutureBuilt, nowe muzeum ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 50% w porównaniu z obecnymi standardami budowlanymi.
W zbiorach muzeum znajduje się ponad 400 000 obiektów. Powierzchnia całkowita budynku to 54 600 m2, a powierzchnia wystawiennicza wynosi 13 000 m2. To prawie dwa razy więcej, niż posiadało dawne muzeum, co czyni go największym muzeum w regionie nordyckim i większym niż Rijksmuseum czy muzeum Guggenheima.
Po otwarciu dla publiczności w dniu 11 czerwca, w muzeum odbędą się warsztaty, podczas których zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w różnych formach aktywności artystycznej. Planowane są także debaty publiczne, rozmowy z artystami, koncerty i pokazy.
– Muzea to miejsca, które zachęcają do krytycznego myślenia o sztuce, ale są też miejscami sprzyjającymi refleksji. Naszą ideą jest, aby sztuka była dostępna dla każdego człowieka, odzwierciedlała nasze czasy i pokazywała obraz społeczeństwa, w którym żyjemy. Jeśli nam się to uda, wierzymy, że muzeum może stać się najważniejszym miejscem spotkań – mówi dyrektor Karin Hindsbo.
Ułożona chronologicznie ekspozycja ukazuje w szerokim zarysie historię norweskich sztuk wizualnych, wzornictwa i rzemiosła. Towarzyszą jej najważniejsze międzynarodowe dzieła z muzealnej kolekcji. Wśród eksponatów znajdują się rzymskie popiersia cesarzy, prawie tysiącletnia tkanina Baldishol, porcelana z cesarskich Chin, szaty królewskie oraz kolekcja unikalnych XVIII-wiecznych szklanych kielichów.
Galerie poświęcone sztukom wizualnym obejmują holenderskie i flamandzkie malarstwo pejzażowe i martwe natury z XVII wieku, pejzażowe obrazy Johana Christiana Dahla oraz najważniejsze dzieła Harriet Backer, Haralda Sohlberga i Kitty Kielland. Jedną z głównych atrakcji jest kultowa kolekcja dzieł Edvarda Muncha, w tym słynny „Krzyk”. Inne godne uwagi dzieła w kolekcji to obrazy Pabla Picassa i innych wpływowych artystów XX wieku, takich jak Henri Matisse i Anna-Eva Bergman. Jest też sala poświęcona architektowi Sverre Fehnowi oraz stałe instalacje autorstwa Per Inge Bjørlo i Ilyi Kabakova.