czwartek, 7 listopada, 2024

Norweskie Narodowe Muzeum Sztuki w 2021 roku: sztuka wraca do domu

Norweskie Narodowe Muzeum Sztuki planuje w tym roku organizację dwóch dużych wystaw objazdowych i kilku wystaw stacjonarnych. Jak zapowiada dyrektorka muzeum, Karin Hindsbo, muzealnicy będą pokazywać sztukę „na północy i południu, w górach, na wsi, na stacji kolejowej, pod powierzchnią morza i za murami więzienia”.

W tym roku Narodowe Muzeum Sztuki chce zaprezentować swoją liczącą ponad 400 tysięcy pozycji kolekcję w zupełnie nowych miejscach. 

Zadaniem Muzeum Narodowego jest udostępnianie sztuki wszystkim. Przed otwarciem nowego muzeum w 2022 r. pokażemy, że Narodowe Muzeum Sztuki to muzeum całego kraju, a kolekcję można pokazywać w inny sposób i w innych miejscach niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni

zapowiada dyrektor Karin Hindsbo.


Zanim kolekcja trafi do nowej siedziby Muzeum, wiele dzieł będzie podróżować po kraju. Co najmniej jedno z głównych dzieł Muzeum będzie eksponowane w każdym z norweskich powiatów. Prace będą powiązane z danym miejscem albo poprzez prezentowany motyw, albo przez artystę. I tak na przykład „From Stalheim” JC Dahla odwiedzi Stalheim Hotel w Voss, „Blue Interior” Harriet Backer odwiedzi Holmestrand, „Street in Røros” Haralda Sohlberga trafi do Røros, a „Pile o´ Sápmi Supreme” Máret Ánne Sary przyjedź do Kautokeino.

Nasze dzieła sztuki trafią docelowo do nowej siedziby w Narodowego Muzeum sztuki, ale należą one do nas, do całego społeczeństwa. Tegorocznym programem, który nazywamy „Sztuka wraca do domu”, chcemy wzbudzić lokalną dumę i wzmocnić więź z naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym

mówi Hindsbo.

Jednym z dzieł, które będą pokazywane w Norwegii, jest kultowy obraz Tidemanda i Gudesa Brudeferd w Hardanger. Obraz pojawi się między innymi w domu opieki w Narwiku, stoczni w Ulsteinvik i w ośrodku dla uchodźców w Hå. Będzie też pokazywany osadzonym w więzieniu Halden. Zrywając z tradycyjnym wyobrażeniem o tym, gdzie i jak można prezentować sztukę, Narodowe Muzeum Sztuki chce pokazać, jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu.

Centralną częścią tegorocznego programu Muzeum są cztery duże wystawy zorganizowane wspólnie z Blaafarveværket, Kunstnernes Hus i Teknisk Museum. Jak podkreślają muzealnicy, jeszcze nigdy wcześniej tak wiele arcydzieł z kolekcji nie było eksponowanych poza siedzibą Muzeum. W Muzeum Techniki można także obejrzeć wystawę objazdową Narodowego Muzeum sztuki „Gerhard Munthe. Wnętrza pełne przygód”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...