czwartek, 7 listopada, 2024

Nowa książka o napoleońskim Gdańsku wkrótce w sprzedaży

Muzeum Gdańska wkrótce wyda rozprawę habilitacyjną śp. Andrzeja Nieuważnego, polskiego historyka badającego historię epoki przełomu XVIII i XIX wieku. „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807–1814” uzupełnia białe plamy w historii napoleońskiego Gdańska. Promocja publikacji odbędzie się 14 grudnia 2022 roku o godz. 16.30 w Muzeum Bursztynu. Podczas spotkania promocyjnego, w którym wezmą udział prof. Dariusz Nawrot i Cezary Wołodkowicz, książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

– Przedwczesna śmierć nie pozwoliła na sfinalizowanie zamierzenia dr. Andrzeja Nieuważnego, który chciał przedstawić rolę Gdańska podczas wojen napoleońskich. „Gibraltar Bałtyku”, jak określał nasze miasto Napoleon, był ważny ze względu na aktywność wywiadowczą wobec Prus i Rosji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Na Bałtyku, przeciwko flocie angielskiej, działali również gdańscy kaprzy. Andrzej Nieuważny wniósł także wiele uzupełnień do tego tematu i skorygował wiele nieścisłości. Szczególnie cenne są fragmenty oparte na nieznanych dotychczas materiałach źródłowych z archiwów rosyjskich i francuskich.

W spotkaniu promocyjnym w Muzeum Bursztynu wezmą udział prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktor naukowy publikacji oraz Cezary Wołodkowicz, historyk, specjalista od dziejów napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańsk. Podczas spotkania książkę będzie można nabyć w cenie 50 złotych. Po zakończeniu spotkania będzie dostępna w sklepach stacjonarnych oraz świątecznej promocji internetowej Muzeum Gdańska. Cena regularna wydawnictwa „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807–1814” będzie wynosić 60 złotych. Ilustrowana i zawirająca liczne tabele publikacja liczy ponad 300 stron.

W związku z promocją książki zwiedzanie Muzeum Bursztynu w dniu 14 grudnia będzie możliwe do godz. 16.00.


Andrzej Nieuważny (1960–2015), historyk, doktor nauk humanistycznych, wybitny znawca epoki napoleońskiej i popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (1985), związany zawodowo z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (od 1986). Wykładowca uczelni francuskich, m.in. Uniwersytetu w Nancy. W 2009 r. odznaczony najstarszym i najwybitniejszym odznaczeniem cywilnym Akademii Francuskiej – Orderem Palm Akademickich. Uczestnik projektów i konferencji naukowych we Francji, Niemczech i Rosji. Przyczynił się do powstania Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Autor i współautor kilku książek:

  • Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona (1995);
  • My z Napoleonem (1999);
  • Czasy napoleońskie (2001);
  • Wojsko Księstwa Warszawskiego: artyleria, inżynierowie, saperzy (wraz z Ryszardem Morawskim; 2004);
  • Napoleon na Mazowszu: bitwy pod Pułtuskiem i Gołyminem 1806–1807 (2005);
  • Napoleoński marszałek i alzacka praczka: François-Joseph Lefebvre i „Madame Sans-Gêne” czyli Książę i księżna Gdańska (2007).
Promocja książki „Klucz do wszystkiego”
  • Kiedy: 14 grudnia 2022 (środa), godz. 16.30-17.30
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16
  • Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16
  • Wstęp: wolny
  • Cena publikacji: 50 zł (cena promocyjna na spotkaniu), 60 zł (cena regularna)
  • Ilość egzemplarzy dostępnych w sprzedaży: 700 szt.
  • Płatność: kartą i gotówką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...