W Muzeum Narodowym w Lublinie otwarto nową salę wystaw czasowych. Pierwszą zaprezentowaną w niej ekspozycją jest „Język koloru. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie”.
Galeria Wystaw Zmiennych powstała w ramach projektu „Muzeum Lubelskie ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Jego koszt wyniósł prawie 34 154 000 zł, w tym dofinansowanie unijne – ok. 17 691 000 zł.
W ramach projektu w dwóch obiektach należących do Muzeum Narodowego w Lublinie – Zamku Lubelskim oraz Muzeum XXIV Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku – przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych.
W lubelskim zamku zakres prac obejmował m.in.: przebudowę skrzydła północnego, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian, wymianę instalacji elektrycznych, teletechnicznych, zamontowanie nowych instalacji na potrzeby elektroakustyki i multimediów. Powstała też nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe – Galeria Wystaw Zmiennych. Z kolei obiekt w Kraśniku poddany został kompleksowej modernizacji i zyskał nowe skrzydło. W wyniku zrealizowanej inwestycji powstała całkiem nowa przestrzeń wystawiennicza i 7 nowych wystaw stałych.
Prezentowana w nowej sali wystawa „Język koloru. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie” pokazuje prace artystów działających w XX i XXI wieku.