niedziela, 19 stycznia, 2025

Nowe życie Cracovii

W modernistycznym budynku dawnego hotelu Cracovia powstanie nowy oddział MNK – Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK – nowa przestrzeń publiczna.

17 lutego w Cracovii odbyło się spotkanie z mediami, w którym uczestniczył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreślił on, że muzeum poświęcone architekturze i designowi będzie czymś więcej, niż tylko kolejnym oddziałem MNK – ma powstać tu nowoczesne centrum multimedialno – wystawiennicze.

Zostały już przekazane środki na prace, które od wielu lat trwają: koncepcyjne oraz dotyczące dokumentacji tzw. przedprojektowej. Jednocześnie zadbaliśmy o to, aby ta inwestycja została wpisana do krajowego planu odbudowy. Są to środki przeznaczane na odbudowę po okresie pandemii, m.in. na budowę i rozwój inwestycji w obszarach proekologicznym, cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. To miejsce jak najbardziej odpowiada takim celom rozwojowym, ponieważ będzie to inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku. Z jednej strony z zachowaniem wystroju i konserwatorskich restrykcji, z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego.

mówił prof. P. Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski zdradził, że teren wokół budynku będzie zagospodarowany i otwarty dla mieszkańców, a sama instytucja będzie składała się z dwóch części. W pierwszej znajdą się galerie muzealne z prezentacją najlepszych osiągnięć polskiego designu i architektury XX i XXI wieku, w drugiej – związane z nimi centrum edukacyjne.

Chcemy stworzyć miejsce, w którym historia będzie się spotykała z teraźniejszością i przyszłością

podkreślił dyrektor A. Szczerski.


Otwarty w lipcu 1965 roku modernistyczny budynek hotelu Cracovia był wznoszony sześć lat. Zaprojektował go uznany architekt polski XX wieku Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Od 2016 roku budynek znajduje się w rejestrze zabytków.

Obecnie budynek ze względu na swój bardzo zły stan techniczny wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji. W efekcie powstanie nowy budynek, zrealizowany według współczesnych technologii budowlanych, uwzględniających taki kwestie jak zużycie energii czy wpływ na środowisko.

MNK od pewnego czasu, systematycznie, buduje kolekcję, która trafi do Muzeum Architektury i Designu. Aktualnie jest już gotowa koncepcja programowa stworzenia w Cracovii takiej instytucji.  

Namiastką tego będą dwie galerie w Kamienicy Szołayskich, którą zamieniamy tak naprawdę w muzeum designu i architektury, zapowiadając to, co się będzie działo w Muzeum Narodowym w Krakowie po odnowieniu budynku dawnego hotelu Cracovia. Galeria stała designu na I piętrze Kamienicy Szołayskich powstaje w oparciu o naszą kolekcję oraz współpracę z designerami polskimi, których prace również pokażemy. A na II piętrze znajdzie się komplementarna galeria architektury, powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.

mówi dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...