środa, 14 maja, 2025

Nowy budynek Archiwum Narodowego w Krakowie prawie gotowy

14 tys. m² powierzchni użytkowej, magazyny archiwalne zdolne pomieścić ok. 70 tys. metrów  bieżących akt, sala audiowizualna na 180 osób, przestronne sale wystawowe, nowoczesne pracownie konserwacji i digitalizacji, introligatornia i wielomodułowa czytelnia na materiały archiwalne – to wszystko mieścić się będzie w nowym budynku Archiwum Narodowego w Krakowie.

W obiekcie zastosowano rozwiązania zapewniające ochronę cennych zbiorów archiwalnych oraz służące dbałości o środowisko. System przeciwpożarowy jest przeznaczony specjalnie do obiektów archiwalnych, a nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia zapewnią najlepsze warunki do przechowywania zasobów. Dzięki wykorzystaniu systemu geotermalnego obiekt nie będzie wymagał wspomagania z sieci ciepłowniczej, a zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne zmniejszą koszty energii elektrycznej.

Nowy budynek pomieści wszystkie materiały archiwalne z 5 obiektów rozproszonych w różnych miejscach na terenie Krakowa  oraz ekspozytury w Spytkowicach k. Zatoru, dzięki czemu użytkownicy będą mogli korzystać z całości zasobów zgromadzonych w jednym miejscu. 

Budynek został zrealizowany według projektu Pracowni Konserwacji Zabytków „Arkona” Sp. z o.o. Nieruchomość na ten cel nieodpłatnie przekazała Agencja Mienia Wojskowego. Inwestycję wartą ok. 123 mln zł sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym wykonawcą robót była firma budowlana Skanska SA (przy udziale Inwestora Zastępczego – ECM Group Polska SA). Wraz z budową nowego obiektu odrestaurowano także dwa mniejsze budynki zabytkowe – pozostałości dawnej twierdzy „Kraków”.

Od 2 czerwca będzie trwał montaż regałów archiwalnych i wyposażenia biurowego, specjalistycznego oraz informatycznego. W drugiej połowie 2020 r. rozpocznie się przeprowadzka, a otwarcie nowego budynku zaplanowane jest na I kwartał 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...