piątek, 21 lutego, 2025

Nowy partner wodzisławskiego muzeum

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęło współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Naukowcy, artyści i wysokiej klasy specjaliści będą teraz wspólnie działać dla zachowania materialnego dziedzictwa kulturalnego i rozwoju artystycznych działań.

Porozumienie zostało podpisane przez prof. Wojciecha Pukocza, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Sławomira Kulpę, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Zanim jednak do tego doszło obie strony spotkały się podczas wizyt studyjnych.

Mamy nadzieję na wielopoziomowe działania. Planujemy przygotować wspólnie wystawy prezentując sztukę współczesną artystów Akademii Sztuk Pięknych. Razem chcemy robić konferencje i działania promujące obie instytucje. Ważnym aspektem będzie też działalność w zakresie konserwacji szkła, w której specjalizują się naukowcy z Akademii – podkreśla Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Na zdjęciu od lewej:
dr hab. Grzegorz Niemyjski, Profesor ASP, Dziekan wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki
dr Piotr Kuczkowski, Adiunkt, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii
Hanna Blokesz-Bacza, Manager Pałacu Dietrichsteinów (Muzeum w Wodzisławiu Śląskim)
Sławomir Kulpa, Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
dr hab. Beata Mak-Sobota, Profesor ASP, Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła
dr Natalia Moszak-Kaczmarek, Asystent, Kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła
mgr Małgorzata Szumiejko, Kierownik Działu Organizacji Studiów

Wśród zabytków Muzeum posiada m.in. szkło gomółkowe, pochodzące jeszcze z dawnego wodzisławskiego zamku. Gomółki były okrągłymi szybkami łączonymi ołowiem. W taki sposób szklono okna już w średniowieczu.

Droga konserwacji zabytków polega na tym, że Muzeum wyda eksponaty do Akademii. Tam pod okiem wysoce wyspecjalizowanych fachowców studenci będą wykonywali pracę dyplomową. My odkryliśmy fragmenty ołowiu, w których były wydobyte szkła gomółkowe. Zabytki zostaną poddane zabiegom konserwatorskim, a następnie okno zostanie zrekonstruowane. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć nie tylko jak to okno wyglądało, ale również wystawić je na ekspozycję – dodaje dyrektor Kulpa.

Pracownia konserwacji i restauracji szkła na wrocławskiej ASP to jedyna taka pracownia w kraju. Oprócz prac konserwatorskich i restauratorskich studenci uczą się tam m.in. poszczególnych elementów procesu dokumentacyjnego, projektują programy konserwatorskie i restauratorskie oraz przygotowują wyniki badań i analiz.

Wrocławska Akademia Sztuk Pięknych to państwowa uczelnia, która kształci studentów na studiach stacjonarnych w jedenastu kierunkach oraz na pięciu kierunkach w formie niestacjonarnej. Rozwijane są tam umiejętności studentów na następujących wydziałach:
• Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii
• Wydział Ceramiki i Szkła
• Wydział Grafiki i Sztuki Mediów
• Wydział Malarstwa i Rysunku
• Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki
oraz w Katedrze historii sztuki i filozofii i Zakładzie języków obcych. Uczelnia w swojej ofercie edukacyjnej posiada również Szkołę Doktorską w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki prowadzoną w formie stacjonarnej z wykładowym językiem angielskim.

Podczas wizyt studyjnych omówiono obszary współpracy obu instytucji. Zaplanowano pierwsze wystawy, które odbędą się już w tym roku. Obie strony zamierzają współpracować w obszarze prezentacji efektów prac artystów z Akademii. Na ten rok zaplanowano już pierwsze wystawy oraz wydarzenia. Wśród nich m.in. wystawa szkła użytkowego autorstwa profesor ASP dr hab. Beaty Mak-Soboty, dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...