wtorek, 6 maja, 2025

Nowy partner wodzisławskiego Muzeum

Meble, które pamiętają XVIII wiek, czyli początki funkcjonowania Pałacu Dietrichsteinów trafiły właśnie do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. To pierwszy, namacalny efekt współpracy placówki z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Obie jednostki będą wspólnie tworzyć wyjątkową wystawę.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to liczące ponad dwieście lat, najstarsze muzeum w Polsce i jedno z najstarszych w Europie. Zostało założone w 1802 r. przez ks. Leopolda Szersznika – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli elit intelektualnej Cieszyna. Wszechstronnie wykształcony humanista, członek zakonu jezuitów pozostawił po sobie historyczną i przyrodniczą spóściznę. Stała się ona zaczątkiem utworzenia placówki muzealnej, która istnieje i może się szczycić swoimi zabytkami po dziś dzień.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Fot. Autor

Dzięki tej współpracy będziemy mogli zrekonstruować wnętrza pałacu Dietrichsteinów prezentując takie, jakie funkcjonowały w II poł. XVIII wieku, kiedy dobrami wodzisławskimi zarządzał ten morawski ród. Dietrichsteinowie wpisali się na stałe w dzieje miasta i ziemi wodzisławskiej. Postaramy się przybliżyć ich życie codzienne, a szczególnie otoczenie fundatora pałacu, hrabiego Guidobalda Józefa von Dietrichsteina oraz jego rodziny. Jego postać, jak wykazały ostatnio przeprowadzone badania, łączy perspektywę ówczesnego Wiednia z innymi morawskimi miastami takimi jak Mikulov, czy Brno. Dzięki pozyskanym informacjom postaramy się pokazać czym interesował się Guidobald Josef i co było dla niego ważne, jakimi ludźmi się otaczał i jakie były jego losy – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum.

Nowa wystawa przygotowywana w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim ma prezentować komnaty ważnego dla miasta rodu Dietrichsteinów. Fot. Autor

Historyczna wystawa


Pokoje Dietrichsteinów będą wyposażone w meble, obrazy i bibeloty z XVIII i XIX w.

Jedno z pomieszczeń na pewno będzie prezentowało gabinet hrabiego Guidobalda Dietrichsteina. Wiedzę o nim czerpiemy z okruchów informacji zawartych w różnych archiwalnych dokumentach. Do dziś nie udało się ustalić jak Guidobald wyglądał. Ale jest to dla nas bardzo ciekawe wyzwanie, które uczy cierpliwości i systematycznego działania. Gabinet Guidobalda będzie kolejnym krokiem, który sprawi, że mieszkańcy naszego regionu bliżej poznają tego ciekawego i nietuzinkowego człowieka – dodaje dyrektor Kulpa.

Postać Guidobalda Dietrichsteina łączy perspektywę ówczesnego Wiednia z innymi morawskimi miastami takimi jak Mikulov, czy Brno. Fot. Autor


Meble przywiezione z Muzeum Ziemi Cieszyńskiego to pierwszy namacalny efekt niedawno zawartego porozumienia. W planach jest jeszcze przywiezienie drobniejszych, ale nie mniej wartościowych przedmiotów. Będę to obrazy, bibeloty, zastawy stołowe i inne eksponaty, które pomogą odbiorcom wyobrazić sobie jak wyglądał tamten świat. Zgodnie z planami wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku.

Współpraca muzeów będzie rozwojowa

Komnaty Dietrichsteinów to nie jedyny wspólny projekt jaki planowany jest przez wodzisławskie i cieszyńskie Muzeum. Obie jednostki zadeklarowały wymianę informacji w zakresie prowadzonych badań naukowych, wzajemną promocję oraz działania w zakresie wymiany wystaw czasowych związanych ze wspólnym dziedzictwem kulturowym.

Irena French i Sławomir Kulpa – dyrektorzy współpracujących Muzeów zapowiadają działania na szeroką skalę. Fot. Autor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...