środa, 16 kwietnia, 2025

Nowy partner wodzisławskiego Muzeum

Meble, które pamiętają XVIII wiek, czyli początki funkcjonowania Pałacu Dietrichsteinów trafiły właśnie do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. To pierwszy, namacalny efekt współpracy placówki z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Obie jednostki będą wspólnie tworzyć wyjątkową wystawę.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to liczące ponad dwieście lat, najstarsze muzeum w Polsce i jedno z najstarszych w Europie. Zostało założone w 1802 r. przez ks. Leopolda Szersznika – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli elit intelektualnej Cieszyna. Wszechstronnie wykształcony humanista, członek zakonu jezuitów pozostawił po sobie historyczną i przyrodniczą spóściznę. Stała się ona zaczątkiem utworzenia placówki muzealnej, która istnieje i może się szczycić swoimi zabytkami po dziś dzień.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Fot. Autor

Dzięki tej współpracy będziemy mogli zrekonstruować wnętrza pałacu Dietrichsteinów prezentując takie, jakie funkcjonowały w II poł. XVIII wieku, kiedy dobrami wodzisławskimi zarządzał ten morawski ród. Dietrichsteinowie wpisali się na stałe w dzieje miasta i ziemi wodzisławskiej. Postaramy się przybliżyć ich życie codzienne, a szczególnie otoczenie fundatora pałacu, hrabiego Guidobalda Józefa von Dietrichsteina oraz jego rodziny. Jego postać, jak wykazały ostatnio przeprowadzone badania, łączy perspektywę ówczesnego Wiednia z innymi morawskimi miastami takimi jak Mikulov, czy Brno. Dzięki pozyskanym informacjom postaramy się pokazać czym interesował się Guidobald Josef i co było dla niego ważne, jakimi ludźmi się otaczał i jakie były jego losy – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum.

Nowa wystawa przygotowywana w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim ma prezentować komnaty ważnego dla miasta rodu Dietrichsteinów. Fot. Autor

Historyczna wystawa


Pokoje Dietrichsteinów będą wyposażone w meble, obrazy i bibeloty z XVIII i XIX w.

Jedno z pomieszczeń na pewno będzie prezentowało gabinet hrabiego Guidobalda Dietrichsteina. Wiedzę o nim czerpiemy z okruchów informacji zawartych w różnych archiwalnych dokumentach. Do dziś nie udało się ustalić jak Guidobald wyglądał. Ale jest to dla nas bardzo ciekawe wyzwanie, które uczy cierpliwości i systematycznego działania. Gabinet Guidobalda będzie kolejnym krokiem, który sprawi, że mieszkańcy naszego regionu bliżej poznają tego ciekawego i nietuzinkowego człowieka – dodaje dyrektor Kulpa.

Postać Guidobalda Dietrichsteina łączy perspektywę ówczesnego Wiednia z innymi morawskimi miastami takimi jak Mikulov, czy Brno. Fot. Autor


Meble przywiezione z Muzeum Ziemi Cieszyńskiego to pierwszy namacalny efekt niedawno zawartego porozumienia. W planach jest jeszcze przywiezienie drobniejszych, ale nie mniej wartościowych przedmiotów. Będę to obrazy, bibeloty, zastawy stołowe i inne eksponaty, które pomogą odbiorcom wyobrazić sobie jak wyglądał tamten świat. Zgodnie z planami wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku.

Współpraca muzeów będzie rozwojowa

Komnaty Dietrichsteinów to nie jedyny wspólny projekt jaki planowany jest przez wodzisławskie i cieszyńskie Muzeum. Obie jednostki zadeklarowały wymianę informacji w zakresie prowadzonych badań naukowych, wzajemną promocję oraz działania w zakresie wymiany wystaw czasowych związanych ze wspólnym dziedzictwem kulturowym.

Irena French i Sławomir Kulpa – dyrektorzy współpracujących Muzeów zapowiadają działania na szeroką skalę. Fot. Autor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...