środa, 30 kwietnia, 2025

Nowy Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864”

Biuro Programu „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do nowego programu dotacyjnego – „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W programie dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych można wnioskować o dofinansowanie działań o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym.

Realizowane działania powinny zapraszać społeczności lokalne do celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową. Inicjatywy te powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej.

Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” przewiduje dofinansowanie działań kwotami od 10 tyś. do 80 tyś. złotych. Poziom dofinansowania ze środków programu nie może przekroczyć 85% całego budżetu zadania. Budżet programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wynosi 4,5 mln zł. Wnioski można składać do 4 listopada 2022 r.

Program dotacyjny skierowany jest do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. W ocenie wniosków preferowane będą działania, których organizator współpracuje z jedną z instytucji: archiwa państwowe, przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą czy Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.

O dofinansowanie mogą się ubiegać organizatorzy wydarzeń takich jak wystawy wraz z katalogami, rekonstrukcje historyczne upamiętniające postacie i wydarzenia, projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu (warsztaty, gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy), wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych, kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników. Uzupełnieniem dla wyżej wymienionych działań mogą być dodatkowe działania realizowane w przestrzeni wirtualnej.

Szczegóły programu dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dotacje

W 2023 roku obchodzić będziemy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na Powstanie Styczniowe złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...