W pracowni konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawił się nowy, specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu muzealnicy będą mogli lepiej przygotowywać obiekty do prezentacji na wystawach czasowych i stałych.
Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pracownia konserwacji wzbogaciła się m.in. o mobilne stoły warsztatowe stosowane do pracy przy obiektach o dużych gabarytach, zabudowę pozwalającą na bezpieczne przechowywanie materiałów i pralkę służącą jako narzędzie do farbowania tkanin, wyposażoną także w funkcje dezynfekowania i odświeżania ubiorów. Basen w pracowni mokrej został wyposażony w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych. Wśród nowych nabytków jest także specjalistyczna maszyna do szycia, która umożliwi m.in. rekonstrukcję dawnych haftów.
mówi Agata Pawelec, kierownik Działu Konserwacji CMWŁ.
Do pracowni trafiły także: pistolet parowo-powietrzny stosowany do usuwania plam, czyszczenia ciężkich tkanin oraz trudno dostępnych miejsc, prasa introligatorska, obciążniki dociskowe, napinacz do rękawa stosowany do pracy przy delikatnych, jedwabnych sukniach i bluzkach, komora umożliwiająca nawilżenie obiektów nienadających się do moczenia oraz do dezynfekcji parami lub roztworami i stołowa suszarka ramowa.
mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.