5 lipca w Brukseli odbyła się debata poświęcona wyzwaniom związanym z ochroną dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów i kryzysów. Jej organizatorem było Stałe Przedstawicielstwo Węgier przy Unii Europejskiej.
Jak podkreśla w komunikacie biuro prasowe MSZ, ochrona dziedzictwa kulturowego w konfliktach i kryzysach jest jednym z nowych wyzwań (obok zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych, zorganizowanej przestępczości, radykalizmu i terroryzmu), które z perspektywy UE i państw członkowskich wymagają konkretnej odpowiedzi.
21 czerwca br. Rada Unii Europejskiej przyjęła konkluzje w sprawie strategicznego podejścia UE do dziedzictwa kulturowego w konfliktach i kryzysach, włączające ochronę dziedzictwa kulturowego do zestawu narzędzi polityki zagranicznej UE.
Nasze unikalne doświadczenie historyczne powoduje, że jesteśmy szczególnie świadomi wagi ochrony dziedzictwa kulturowego w sytuacjach konfliktów i kryzysów, jego politycznej wrażliwości, złożoności oraz symbolicznego znaczenia dla zachowania tożsamości narodowej i poczucia godności w trudnych warunkach konfliktu. Jestem przekonany, że ochrona spuścizny kulturowej może odgrywać znaczącą rolę w utrzymaniu pokoju jak również wspierać rozwój
mówił uczestniczący w debacie Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceminister Jabłoński przypomniał także, że w 2018 r. z polskiej inicjatywy przyjęto na forum UNESCO Rekomendację Warszawską w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego oraz poinformował o powołaniu w 2020 roku we Wrocławiu Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. Odwołał się też do doświadczeń polskich misji wojskowych oraz wkładu polskich archeologów w ochronę dziedzictwa kulturowego na świecie.