poniedziałek, 23 grudnia, 2024

O wojnie i morzu w Muzeum Marynarki Wojennej

Jaki był najtrudniejszy bój wojenny „Błyskawicy”? O których ludziach morza warto wiedzieć więcej? Między innymi o tym rozmawiają uczestnicy 4. edycji  konferencji naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 25 sierpnia w Muzeum Marynarki Wojennej. Tradycyjnie wzięli w nim udział badacze i pasjonaci historii z całej Polski.

Konferencja „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność” to spotkanie przedstawicieli świata nauki, kultury oraz miłośników historii. Co roku biorą w niej udział m.in. badacze, muzealnicy, a także ci, dla których historia Marynarki Wojennej jest pasją.

Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpoczęła się w czwartek, 25 sierpnia. Zebranych gości przywitał Tomasz Miegoń – dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej. Tuż po nim głos zabrała Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Konferencja „Wojna i morze  – od średniowiecza po współczesność” już na dobre wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń. Rokrocznie odbywa się pod koniec sierpnia i to dla mnie zawsze ważny moment. Cieszę się, że po raz kolejny mam okazję tu być. Podczas konferencji zawsze można liczyć na wiele ciekawych prelekcji, które przybliżają historię zarówno Marynarki Wojennej, jak i całej Polski. W tym roku będą one dotyczyć m.in. historii „Błyskawicy”, która zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. Życzę wszystkim owocnej dyskusji – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Konferencję podzielono na kilka paneli tematycznych. Pierwszy z nich był poświęcony 85-leciu „Błyskawicy”. Ten blok poprowadził kmdr por. Paweł Ogórek – obecny dowódca słynnego niszczyciela.

– Podczas wszystkich wystąpień w tym panelu dostaniemy szansę, aby poznać bogatą historię „Błyskawicy” – od działań wojennych poprzez czasy powojenne i normalne marynarskie szkolenie aż po współczesność i to, jak okręt oddziałuje na społeczeństwo – powiedział dowódca okrętu ORP „Błyskawica”.

Na początek prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił prelekcję pt. „ORP «Błyskawica» w operacji «Torch» – jej najtrudniejszy bój wojenny”. Następnie Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej, opowiedział o wypadku na ORP „Błyskawicy” w 1967 roku, a dr hab. Piotr Semków z Akademii Marynarki Wojennej zaprezentował prezentację „ORP «Błyskawica» w materiałach IPN”. Ten panel zakończyło wystapienie st. chor. sztab. mar. Dariusza Chełmowskiego, który mówił, jak słynny niszczyciel zapisał się w pamięci mieszkańców Cowes.

Drugi panel dotyczył ludzi morza. Tę część konferencji poprowadził dr Mariusz Kardas. Wśród prelegentów pojawił się Rafał Michliński z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Przygotował on prezentację pt. „Starszy marynarz Tadeusz Ślesicki (1911-1997) – służba we Flotylli Pińskiej w fotografiach zapisana”. Potem Robert Karabin przybliżył postać Wiktora Łomidzego – pierwszego Gruzina w polskiej Marynarce Wojennej. Z kolei Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, opowiedział o kmdr. Julianie Czerwińskim – kronikarzu środowiska oficerów Marynarki Wojennej II RP.

Kolejny panel poświęcono okresowi międzywojennemu. Dr hab. Andrzej Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu wygłosił prelekcję „Pucki Dzień Żołnierza 15 sierpnia 1922 roku – 100 lat od pierwszej marynarskiej tragedii nad Bałtykiem”, a dr hab. Adam Adrian Ostanek z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zaprezentował temat „«Wołyń nad Bałtykiem» – działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej w województwie wołyńskim w II połowie lat 30. XX wieku”. Natomiast dr Zdzisław Kryger z Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo przygotował wystapienie pt. „Osiedle nadmorskie w Pierwoszynie – przyczynek do historii Akademii Marynarki Wojennej (stan badań)”. Cały panel moderował dr Robert Rybak.

Pierwszy dzień konferencji zakończył panel „W walce i niewoli”, który poprowadziła Wirginia Węglińska. Podczas niego dr Danuta Drywa z Muzeum Stutthof opowiedział o obrońcach polskiego Wybrzeża, którzy trafili do obozu Stutthof, Sebastian Draga z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawił prezentacje pt. „Pochówki obrońców Wybrzeża – próba analizy aktualnego stanu wiedzy”, a Henryk Witkowski mówił o marynarzach i oficerach polskiej floty wojennej i handlowej internowanych na Łotwie w latach 1939-1940. Jako ostatni zaprezentował się dr hab. Tadeusz Kondracki z Polskiej Akademii Nauk. Temat jego prelekcji to „Kwestia obsadzenia nowego okrętu przez uratowaną część załogi niszczyciela ORP «Grom» w świetle dokumentów admiralicji brytyjskiej”.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących m.in. bitwy pod Lepanto, niszczycieli budowanych w Wielkiej Brytanii w latach 1927-1941 na eksport, marynarzy – ofiar zbrodni katyńskiej, sztuki operacyjnej Marynarki Wojennej czy ewolucji sztuki wojennej w świetle współczesnych wyzwań i zagrożeń.

Polskie Towarzystwo Historyczne objęło honorowy patronat nad konferencją. Partnerem wydarzenia była Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...