środa, 23 kwietnia, 2025

Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie współprowadzone przez MKDNiS

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zawarcie umowy jest wypełnieniem zapisów listu intencyjnego podpisanego 25 czerwca br. Umowa weszła w życie 1 stycznia 2021 r. i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia. Minister zobowiązał się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.

Polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mówił podczas uroczystości podpisania umowy minister Piotr Gliński.

Myślę, że realizujemy dzisiaj taki piękny podarek dla opiekuna tego muzeum – dla doktora Tytusa Chałubińskiego, ale nas w działaniu połączył przede wszystkim pomysł uruchomienia kolejnego oddziału muzeum Tatrzańskiego czyli willi Palace

podkreślił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Dodał też, że została już powołana Rada Programowa i został przyjęty wstępny projekt koncepcji nowej placówki Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma już ponad 130 lat. W jego zbiorach znajdują się eksponaty z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W ostatnim czasie Muzeum pozyskało nowy obiekt – willę „Palace” w Zakopanem, nazywaną „Katownią Podhala”, w której podczas okupacji Niemcy umieścili siedzibę gestapo. Tutaj trafiali m.in. kurierzy tatrzańscy, którzy byli torturowani i zabijani. Stąd też wyruszały transporty więźniów do Auschwitz. Budynek, w którym przez wiele lat działał pensjonat, w 2017 r. został zakupiony przez miasto Zakopane przy wsparciu finansowym rządu. Obiekt docelowo będzie oddziałem Muzeum, poświęconym martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...