poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Odkrywaj, poznawaj, zwiedzaj – warszawskie muzea zapraszają

Malarstwo jednego z największych współczesnych polskich artystów, opowieści o życiu i pracy warszawskich służących, próba zrozumienia popularności Marii Skłodowskiej-Curie w Korei Południowej – to tylko niektóre propozycje wystaw w stołecznych muzeach.

Do 10 stycznia 2022 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN trwa wystawa prac Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż”. To obrazy i rysunki stworzone przez artystę w latach 1999-2021, poświęcone w szczególności tematowi Zagłady. Do tej pory wystawę zwiedziło już blisko 65 000 osób. Dla zwiedzających przygotowano wydarzenia towarzyszące – oprowadzania po wystawie, dyskusje, spacery, działania online. Finisaż wystawy z bogatym programem towarzyszącym odbędzie się w weekend 8-10 stycznia 2022.

Muzeum Warszawy zabiera nas w przeszłość, opowiadając historię warszawskich służących. Zapomnianą historię kobiet i rolę ich pracy domowej z początków XX wieku poznajemy dzięki ponad 400 eksponatom. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Program towarzyszący wystawie to debaty muzealne, pokazy filmowe, czy też specjalne oprowadzania muzealne. Wystawę „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” zwiedzać można na Rynku Starego Miasta do 20 marca 2022 roku.

Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” zabiera nas w świat niezwykłej wytwórni zabawek, pomocy szkolnych i gadżetów reklamowych produkowanych na Pradze od lat. 20. XX wieku. Innowacyjne i oryginalne zabawki, gadżety produkowane przez Edwarda Manitiusa zachwycają jakością wykonania i pomysłowością do dzisiaj. Wykłady, oprowadzania kuratorskie, warsztaty – to tylko część z wydarzeń towarzyszących wystawie, która otwarta będzie do 10 kwietnia 2022 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawie „Kto napisze historie łez. Artystki o prawach kobiet” przedstawia kobiece spojrzenie na walkę o prawa kobiet i relację między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Na wystawie zobaczyć można prace odnoszące się do doświadczeń kobiet z Argentyny, Hiszpanii, Irlandii, USA, Portugalii czy Polski, czyli z krajów, które w ostatnim czasie stały się miejscem masowych protestów i gorącej publicznej debaty. Wystawa w Muzeum nad Wisłą otwarta jest do 13 lutego 2022 roku, a towarzyszą jej oprowadzania kuratorskie, warsztaty czy pokazy filmowe. Muzeum na Pańskiej jeszcze do 31 grudnia zaprasza na wystawę „Się porobiło”,  która prezentuje kulisy projektowania okładek i doboru ikonografii do poszczególnych numerów miesięcznika „Literatura na Świecie”.

Wystawa „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie” w domu urodzenia Noblistki przy ul. Freta 16 prezentuje eksponaty przywiezione prosto z Korei Południowej. Znajdziemy na niej m.in. unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny. Wystawa (otwarta do kwietnia 2022 roku) powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...