czwartek, 7 listopada, 2024

Orędzie biskupów polskich i Wzgórze Lecha – polskie kandydatury do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2021

Jak informuje MKDNiS, polskimi kandydatami do tytułu Znaku Dziedzictwa Europejskiego wybrano orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz Wzgórze Lecha wraz z Katedrą Gnieźnieńską.

Znak Dziedzictwa Europejskiego mogą otrzymać obiekty, które posiadają wartość europejskiego symbolu i odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy. W poprzednich latach wyróżniono nim kościół pw. św. Stanisława wraz z klasztorem Dominikanów, kościół św. Trójcy oraz pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie (obiekty związane z Unią Lubelską), Stocznię Gdańską (obiekty związany z powstaniem „Solidarności”), Konstytucję 3 Maja, cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych) oraz wrocławskie osiedle WUWA (jako część międzywojennego międzynarodowego projektu tzw. Osiedli Werkbundu).


Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich to dokument, którego autorem jest arcybiskup Bolesław Kominek. Zostało wystosowane do niemieckich biskupów 18 listopada 1965 r. Polscy biskupi zapraszali w nim Niemców na obchody 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce, ale dokument zawierał też opis relacji polsko-niemieckich i program polsko-niemieckiego pojednania opartego na prawdzie, dialogu i gotowości do przebaczenia i uznania własnych win. Znalazły się w nim słynne słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Dokument przyczynił się do pojednania nie tylko między Polakami i Niemcami, ale też do pojednania europejskiego po II wojnie światowej.


Historycznie Wzgórze Lecha wraz Katedrą Gnieźnieńską to teren dawnego grodu pierwszego państwa Polan. W katedrze spoczęło ciało patrona Europy – św. Wojciecha, a na samym Wzgórzu Lecha podczas odbywającego się w 1000 roku Zjazdu Gnieźnieńskiego cesarz Otton III ofiarował Bolesławowi Chrobremu diadem. Tym samym uznał jego dążenie do koronacji na króla Polski.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...