niedziela, 22 grudnia, 2024

Pałac w Wersalu podczas II wojny światowej – nowy serial dokumentalny już na YouTube

3 września Pałac Wersalski zaprezentuje cykl dokumentalny poświęcony mało znanej karcie w jego historii, zatytułowany Okupowany Wersal. Pałac w czasie II wojny światowej. Cztery epizody opowiadają o niespokojnym okresie w dziejach Pałacu – od przedwojennych przygotowań do ponownego otwarcia muzeum w 1946 r. Cykl powstał w oparciu o nieznane dotąd dokumenty francuskie, niemieckie i amerykańskie i będzie prezentowany w serwisie YouTube.

Odcinek 1: „Niech dobry geniusz Ludwika XIV chroni Wersal”

W latach 30. francuskie muzea przygotowywały się na możliwość nowej wojny. Od 1933 r. w Wersalu powstawał plan ewakuacji zbiorów, który opracował zastępca kustosza Pałacu Charles Mauricheau-Beaupre. Pod koniec lat 30., kiedy konflikt wydawał się nieunikniony, Pałac Wersalski potajemnie zorganizował ewakuację swoich skarbów do utrzymywanych w tajemnicy miejsc przechowywania i rozpoczął swój plan „biernej obrony”. 25 sierpnia 1939 r. Pałac zamknął swoje podwoje dla publiczności, podobnie jak wszystkie muzea narodowe, i wysłał część zbiorów do zamków Brissac i Chambord. 13 czerwca 1940 r., w przeddzień przybycia wojsk niemieckich, Wersal chroniło tylko czterech mężczyzn…

Odcinek 2: „Dzień, który stał się nocą”

Rankiem 14 czerwca 1940 r. Niemcy wkroczyli do Wersalu i zajęli cały teren. Następnego dnia na dachu Pałacu pojawiła się nazistowska flaga. W kolejnych tygodniach w Pałacu pojawiła się duża liczba niemieckich żołnierzy i urzędników. Wersal faktycznie wpadł w ręce III Rzeszy, a jego przyszłość była bardzo niepewna. 

Odcinek 3: „Nieważne, koło się kręci”

W czasie okupacji władze niemieckie krytykowały stan Pałacu i zażądały odrestaurowania wnętrz. Kuratorzy i architekci wzięli się do pracy. Po stronie francuskiej wciąż jednak istniały obawy o jego przyszłość, zwłaszcza że zbliżały się alianckie bombardowania z 1943 roku i pałacowy park stawał się coraz bardziej zmilitaryzowany.

Odcinek 4: „Wersal jest nienaruszony: fontanny znów działają”

25 sierpnia 1944: Wersal zostaje wyzwolony przez wojska generała Leclerca. W obliczu natarcia aliantów Niemcy uciekli z miasta. Pałac jest bezpieczny. Przeszedł z rąk jednej armii do drugiej – tym razem wojsk brytyjskich i amerykańskich. Sala Lustrzana, w której 25 lat wcześniej podpisano traktat wersalski, znów była wolna. Jednak na powrót dzieł do muzeum trzeba będzie poczekać do 1946 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...