3 września Pałac Wersalski zaprezentuje cykl dokumentalny poświęcony mało znanej karcie w jego historii, zatytułowany Okupowany Wersal. Pałac w czasie II wojny światowej. Cztery epizody opowiadają o niespokojnym okresie w dziejach Pałacu – od przedwojennych przygotowań do ponownego otwarcia muzeum w 1946 r. Cykl powstał w oparciu o nieznane dotąd dokumenty francuskie, niemieckie i amerykańskie i będzie prezentowany w serwisie YouTube.
Odcinek 1: „Niech dobry geniusz Ludwika XIV chroni Wersal”
W latach 30. francuskie muzea przygotowywały się na możliwość nowej wojny. Od 1933 r. w Wersalu powstawał plan ewakuacji zbiorów, który opracował zastępca kustosza Pałacu Charles Mauricheau-Beaupre. Pod koniec lat 30., kiedy konflikt wydawał się nieunikniony, Pałac Wersalski potajemnie zorganizował ewakuację swoich skarbów do utrzymywanych w tajemnicy miejsc przechowywania i rozpoczął swój plan „biernej obrony”. 25 sierpnia 1939 r. Pałac zamknął swoje podwoje dla publiczności, podobnie jak wszystkie muzea narodowe, i wysłał część zbiorów do zamków Brissac i Chambord. 13 czerwca 1940 r., w przeddzień przybycia wojsk niemieckich, Wersal chroniło tylko czterech mężczyzn…
Odcinek 2: „Dzień, który stał się nocą”
Rankiem 14 czerwca 1940 r. Niemcy wkroczyli do Wersalu i zajęli cały teren. Następnego dnia na dachu Pałacu pojawiła się nazistowska flaga. W kolejnych tygodniach w Pałacu pojawiła się duża liczba niemieckich żołnierzy i urzędników. Wersal faktycznie wpadł w ręce III Rzeszy, a jego przyszłość była bardzo niepewna.
Odcinek 3: „Nieważne, koło się kręci”
W czasie okupacji władze niemieckie krytykowały stan Pałacu i zażądały odrestaurowania wnętrz. Kuratorzy i architekci wzięli się do pracy. Po stronie francuskiej wciąż jednak istniały obawy o jego przyszłość, zwłaszcza że zbliżały się alianckie bombardowania z 1943 roku i pałacowy park stawał się coraz bardziej zmilitaryzowany.
Odcinek 4: „Wersal jest nienaruszony: fontanny znów działają”
25 sierpnia 1944: Wersal zostaje wyzwolony przez wojska generała Leclerca. W obliczu natarcia aliantów Niemcy uciekli z miasta. Pałac jest bezpieczny. Przeszedł z rąk jednej armii do drugiej – tym razem wojsk brytyjskich i amerykańskich. Sala Lustrzana, w której 25 lat wcześniej podpisano traktat wersalski, znów była wolna. Jednak na powrót dzieł do muzeum trzeba będzie poczekać do 1946 roku.