W związku z dużym zainteresowaniem prezentowana w Niemiecko-Rosyjskim Muzeum Berlin-Karlshorst wystawa „Wymiary zbrodni. Radzieccy jeńcy wojenni podczas II wojny światowej” zostanie przedłużona do 16 stycznia 2022 r. Towarzyszące jej wykłady będą odbywać się od września br. do marca 2022 r.
Wystawa plenerowa przygotowana z okazji 80. rocznicy niemieckiego ataku na Związek Radziecki pierwotnie miała być prezentowana do 3 października. Została otwarta 18 czerwca, przemówieniem prezydenta Franka Waltera Steinmeiera. W wernisażu uczestniczyli także ambasadorowie i przedstawiciele ambasad z dziewięciu krajów – sukcesorów dawnego Związku Radzieckiego.
Wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jej sukces opiera się m.in. na tym, że Niemiecko-Rosyjskie Muzeum Berlin-Karlshorst po raz pierwszy w tak skompresowanej formie zajęło się zbrodniami dokonanymi na żołnierzach Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. Prezydent Frank Walter Steinmeier podczas wernisażu mówił wprost:
– Przeszłość żyje w nas: albo jako wyparta historia, albo jako historia, którą akceptujemy. My, Niemcy, już zbyt długo nic z tym nie robiliśmy. Czas to zmienić.
Trzy miliony zabitych sowieckich jeńców wojennych to jedna z największych grup ofiar niemieckich zbrodni masowych w czasie II wojny światowej. Dziś mało kto o tym pamięta, dlatego Muzeum Berlin-Karlshorst oprócz wystawy przygotowało cykl wykładów pogłębiających poszczególne aspekty ekspozycji. Wydarzenia towarzyszące wystawie będą organizowane od września 2021 do marca 2022 r.