sobota, 19 kwietnia, 2025

Pamiętamy o tragicznych wydarzeniach marszu śmierci

„Auschwitz nie spadło z nieba” – słowa redaktora Mariana Turskiego, więźnia KL Auschwitz, stały się motywem przewodnim 80. rocznicy Marszu Śmierci. W najbliższy weekend w Muzeum w Wodzisławiu rozpoczynają się obchody upamiętniające to wydarzenie.

Marsz Śmierci był marszem ewakuacyjnym obozu KL Auschwitz-Birkenau. 17 stycznia 1945 r. zarządzono ewakuację 56 tysięcy więźniów, którzy mieli przejść 63-kilometrową trasę do Wodzisławia Śląskiego. Wielu wycieńczonych głodem, mrozem, brutalnością hitlerowców nie doszło do celu. Mówi się, że na trasie zginęło 15 tysięcy więźniów.

Marsz odbywał się w warunkach surowej zimy, przy temperaturach wynoszących od -10 do nawet -26 stopni Celsjusza. Na drogach zalegał śnieg. Po dotarciu na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim więźniowie czekali na zmrożonej łące w pobliżu torów towarowych i parowozowni na załadunek.

Na stacji kolejowej w Wodzisławiu ludzi ładowano do wagonów węglowych, a następnie wywożono w głąb Rzeszy do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen.

  • Trudno w języku ludzkim znaleźć słowa, które wobec wielkiej machiny tępej zbrodni nie byłyby tylko banałem. Na temat zorganizowanej i zrealizowanej przez niemiecki system państwowy zbrodni Auschwitz powiedziano bardzo wiele. Jak pokazują całkiem niedawne wydarzenia z wielu miejsc na świecie, nadal powiedziano jednak zbyt mało, abyśmy jako ludzkość mogli z tego wyciągnąć dobre nauki – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Wodzisław Śląski nie zapomina o tych trudnych kartach historii. Już po raz czternasty z Oświęcimia, trasą jaką przebyli więźniowie, wyruszył Marsz Pamięci im. Jana Stolarza. Pierwszym punktem było złożenie kwiatów pod ścianą straceń w na terenie obozu KL Auschwitz w czwartek 16 stycznia. Następnie uczestnicy ruszyli przez m.in. Brzeszcze, Miedźnę, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój, Mszanę. W niedzielę uczestnicy Marszu Pamięci dotrą do Wodzisławia Śląskiego.

XIV Marsz Pamięci im. Jana Stolorza wyruszył z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego w czwartek 16 stycznia 2025 r. Fot. HBB

Refleksyjna sobota

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w sobotnie popołudnie. O 16.30 rozpoczyna się spacer historyczny szlakiem miejsc upamiętniających wydarzenia marszu śmierci. Oprowadzać uczestników po okolicach m.in. dworca kolejowego będzie historyk Piotr Hojka.

Następnie w Pałacu Dietrichsteinów odbędzie się wykład dr. Mirosława Węcki z Uniwersytetu Śląskiego. Opowie on o ewakuacji prowincji Górnośląskiej w styczniu 1945 r. przez władze niemieckie, zamierzeniach władz nazistowskich i realizacji tych planów. Naukowiec przedstawi aktualny stan badań tego obszaru wiedzy historycznej.

Przechodzący przez Wodzisław więźniowie często spotykali się ze współczuciem, a nawet próbą pomocy ze strony mieszkańców. Temu aspektowi zostanie poświęcony kolejny punkt programu. Będzie to obrazek historyczny w wykonaniu GRH „Powstaniec Śląski” opowiadający o bohaterskiej postawie młodego chłopaka Stanisława Blokesza, który uratował jednego z więźniów

Kuba Blokesz podczas rocznicy marszu śmierci zagra piosenki Jacka Kaczmarskiego.


Artystycznym i refleksyjnym podsumowaniem wieczoru będzie koncert Kuby Blokesza pt. „Kaczmarski. 20 lat ciszy” z piosenkami wybitnego polskiego barda Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Kuby Blokesza. Artysta jest Ślązakiem aktualnie mieszkającym w Warszawie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieodmiennie towarzyszy mu gitara. W ubiegłym roku zdobył główną nagrodę w konkursie kompozytorskim „Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim”, organizowanym przez Fundację Grand Press i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Jego kompozycja do wiersza „Diagnoza” została wybrana spośród 364 zgłoszeń i następnie wykonana podczas telewizyjnej gali Medalu Wolności Słowa przez Adama Nowaka (Raz Dwa Trzy).

Oficjalna niedziela

W niedzielę do Wodzisławia Śląskiego dotrą uczestnicy XIV Marszu Pamięci im. Jana Stolarza. Będzie można dołączyć także na ostatnim etapie marszu.

  • ok. 11.00 – cmentarz przy ul. Jodłowej na Wilchwach
  • ok. 12.15 – mogiła ofiar marszu śmierci na Piaskowe Górze (ul. Ofiar Oświęcimskich)
  • ok. 13.15 – tablica pamiątkowa na dworcu kolejowym (ul. Rybnicka 2A)
  • ok. 13.45 – tablica pamiątkowa przy ul. Michalskiego

Uczestnicy Marszu Pamięci dotrą do Pałacu Dietrichsteinów ok. 14.00. Tam odbędą się oficjalne przemówienia. Następnie krótką prelekcję o marszu śmierci wygłosi Piotr Hojka z wodzisławskiego muzeum. Na 17.30 w kościele Wniebowzięcia NMP na rynku odbędzie się msza św. w intencji ofiar marszu śmierci i II wojny światowej.  

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...