piątek, 22 listopada, 2024

Październik w Galeriach Mazowieckiego Instytutu Kultury

Zamknięte Anny Klimczak – czyli wystawa dostępna tylko przez witryny Galerii XX1; wystawa rysunków z wizjami rzeźb, które stoją przed budyniem Mazowieckiego Instytutu Kultury autorstwa Jana Gostyńskiego; chropowate i gładkie Konrada Styki w Galerii Test, a także Dominika Olszowy: Mózg ofiary erupcji Wezuwiusza zamienił się w szkło w Galerii Foksal to różnorodne propozycje galerii MIK na sezon jesienny.

Do 2 listopada w Galerii Foksal oglądać można wystawę Dominiki Olszowy Mózg ofiary erupcji Wezuwiusza zamienił się w szkło.

Tytuł wystawy odsyła do artykułów internetowych: według badaczy niektóre mózgi ofiar katastrofy spowodowanej erupcją Wezuwiusza zamieniły się w szkło.

Rebecca Solnit, powołując się na cytat Virginii Wolf w eseju „Mrok Virginii: Przyjąć to, czego nie można wyjaśnić”, zwraca uwagę na potencjał mrocznej wizji przyszłości. Pozostawanie w niepewności i wykraczanie poza znane granice widzi jako sposoby eksploracji tego, co nieświadome. Cytat ten pochodzi z 1915 roku – początku pierwszej wojny światowej. Pobrzmiewające w nim poczucie smutku, niepokoju i przytłoczenia towarzyszy nam również dziś. Być może ludzkim odruchem jest łudzić się, że wszystko się jakoś ułoży. Brak kierunku, zagubienie i otwarcie na nieznane może jednak prowadzić do zaskakujących odkryć. Gdyby trwanie w mroku potraktować jako metodę, praca nad niniejszą wystawą byłaby jej realizacją.

Artystka korzysta jednak z dobrze znanych estetycznych kodów: beżowych ścian, wykładzin z nadrukami i szklanych dekoracji. Mrok, który spowija wystawę nie jest więc potworny. Wręcz przeciwnie – jawi się jako oswojony i zaprasza do rozgoszczenia się. Tytuł wystawy odsyła do licznych artykułów internetowych, pojawiających się na przestrzeni kilku ostatnich lat. Według badaczy niektóre mózgi ofiar katastrofy spowodowanej erupcją Wezuwiusza zamieniły się w szkło. Olszowy, tak jak płynąca lawa, przekształca lotne w stałe. Trudno uchwytne odczucia krzepną i stają się „niesamowitymi” przedmiotami, kolejnymi „szklanymi mózgami”. Nie zaświecą one własnym światłem, ale zapewne pomogą skupić lub odbić najdrobniejsze rozbłyski. Być może właśnie dzięki nim uda nam się zobaczyć w mroku nowe drogi.

Dominika Olszowy: Mózg ofiary erupcji Wezuwiusza zamienił się w szkło

  • 23 września – 2 listopada 2022 r.
  • Galeria Foksal
  • oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM – 8 października, 14:00.

Anna Klimczak Zamknięte – ten przewrotny tytuł wystawy w Galerii XX1 w pełni oddaje jej charakter. Anna Klimczak. Artystka wizualna. Tworzy dzieła site-specific i akcje performatywne. Porusza tematy związane z utrudnioną komunikacją.

Wystawa dostępna jest tylko przez witryny Galerii – przez to widzowie doświadczają ograniczeń związanych z odbiorem ekspozycji, bowiem limity pozwalają uruchomić nowe sposoby myślenia o wystawie.

Przygotowanie wystawy sprowokował przegląd szkiców i rysunków z przeszłości. Zmniejszanie dystansu między teraźniejszością a dawnymi wydarzeniami, afirmacja wybranych faktów oraz przemyśleń stworzyły szerszą perspektywę interpretacji. Widzowie doświadczają ograniczeń związanych z odbiorem ekspozycji, tymczasem limity pozwalają uruchomić nowe sposoby myślenia o wystawie. Projekt ukazuje archiwum jako ważny aspekt w wyznaczaniu mapy na przyszłość, a jednocześnie wskazuje czas i pamięć jako przeszkody w swobodnym oglądzie rzeczywistości.

Anna Klimczak: Zamknięte

  • 5-28 października 2022 r.
  • Galeria XX1
  • wernisaż – 4 października, godz. 18:00
  • wystawa dostępna tylko przez witryny Galerii.

W dniach 3-27 października w Galerii Elektor oglądać można rysunki z procesu twórczego rzeźb Nie Ludzie.

Od maja 2021 roku przed siedzibą Mazowieckiego Instytutu Kultury stoją trzy rzeźby młodego artysty Jana Gostyńskiego. Obecna wystawa w budynku MIK, w Sali Elektorskiej, przedstawia rysunki, które powstały w czasie tworzenia wizji prac, do wykonania których dążył artysta. Można powiedzieć, że stanowią punkt wyjścia do zmaterializowanej w postaci odlanych rzeźb, koncepcji artystycznej.

Intencją organizatorów i artysty jest pokazanie i przybliżenia publiczności procesu jaki towarzyszy powstawaniu dzieła. Na wystawie będzie można obejrzeć również prezentację multimedialną dokumentującą proces odlewania rzeźb. Podczas finisażu – 27 października – będzie sposobność do bezpośredniego spotkania się z artystą.

Jan Gostyński: Nie Ludzie – rysunki z procesu twórczego

  • 3-27 października 2022 r.
  • Mazowiecki Instytut Kultury
  • finisaż – 27 października, godz. 18:00
  • ekspozycja dostępna w Sali Elektorskiej
  • wstęp wolny.

Zawodowy architekt, który od ponad 30 lat zajmuje się także fotografią. Prace Konrada Styki przedstawiają budynki z ich pospolitą, ale trwałą substancją i zabytkowe samochody emanujące silnymi kolorami. Konrad Styka chropowate i gładkie to jesienna propozycja Galerii Test.

– Architekturę poznajemy jako składową krajobrazu, w kolejnym zbliżeniu jako przestrzenną kompozycję form – a stojąc tuż przed obiektem, odczuwamy materiał i dostrzegamy detal. Prace z cyklu Budynki koncentrują się na szczegółach, naturalnych materiałach, pospolitych, ale trwałych.

Spojrzenie na architekturę operującą prostymi środkami wyrazu, na wywołujące napięcie zestawienia materiałów, które są esencją tej dziedziny sztuki, wykadrowane z całości budynku – staje się tematem prac. Fotografie dokumentują poszukiwanie estetyki codzienności, niedoskonałości, drugorzędnych fragmentów. Surowe motywy znajdują się też w cyklu Pejzaż oceaniczny – krajobrazie szorstkim, wyboistym – chropowatym, jak prezentowane budynki.

W kontraście do powyższych fotografii pozostaje cykl Pojazdy. Działanie człowieka, widoczne jest w detalach zabytkowych samochodów, pomimo upływu lat działających wyrazistymi, silnymi kolorami i formami – mówi o swojej twórczości Konrad Styka.

Konrad Styka: chropowate i gładkie

  • wystawa fotografii
  • 19 października – 10 listopada 2022 r.
  • Galeria Test
  • wernisaż 19 października, godz. 19:00
  • wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...