niedziela, 22 grudnia, 2024

Pierwsze urodziny Muzeum Bursztynu i jarmarkowe atrakcje

Mija rok od otwarcia nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Z tej okazji, w dniach 23 i 24 lipca zaplanowano świętowanie przy słowach poezji i dźwiękach bursztynowej gitary. Przez cały 762. Jarmark św. Dominika, będzie można odkrywać tajemnice Złota Bałtyku dzięki grze terenowej. Jedną z atrakcji, która startuje 4 sierpnia, będzie także nowa wystawa plenerowa o roli kobiet w gdańskiej nauce.

– Zeszłoroczne udostępnienie Muzeum Bursztynu zbiegło się z początkiem Jarmarku św. Dominika i było jednym z jego najważniejszych elementów kulturalnych. W tym roku dla naszych gości przygotowaliśmy nowe propozycje – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – W związku z 762. edycją Jarmarku zacieśniamy współpracę z partnerami na korzyść odwiedzających. Pozostawimy słodkie wspomnienia dzięki bursztynowej grze terenowej, która odbywać się będzie w obrębie skweru Heweliusza. Poławiacze bursztynu będą mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawę stałą Muzeum Bursztynu.

Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu, przygotuje również nową wystawę plenerową poświęconą kobietom w nauce. Będzie można ją oglądać od 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej. Wystawie towarzyszyć będzie debata o roli i udziale kobiet w gdańskich badaniach naukowych.

Poezja Złota Bałtyku w murach Muzeum Bursztynu

Spotkanie „Słowa z Bursztynu”, realizowane przez Krakowski Salon Poezji, to literacka podróż przez wieki. Podczas niego przedstawiona zostanie twórczość poetycka związana z tematyką Złota Bałtyku w utworach Jana Andrzeja Morsztyna, Zbigniewa Herberta, Margaret Coats, a także poematów Marcjalisa i Owidiusza z czasów starożytnego Rzymu.

Spotkanie poprowadzi Marta Jankowska. Gościnnie wystąpi harfista Carlos Peña Montoya z Kostaryki.

  1. Krakowski Salon Poezji wystąpi w składzie:
  • Marta Jankowska (prowadząca i lektorka)
  • Carlos Peña Montoya (muzyka – harfa)
  • Małgorzata Brajner–Białas (lektorka)
  • Piotr Jankowski (lektor)
  • Jolanta Marzena Zaworska (program i opracowanie)

Informacje o wydarzeniu:

  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, Wielki Młyn, poziom „0” ul. Wielkie Młyny 16
  • Kiedy: 23 lipca 2022 (sobota), godz. 19.00-20.00
  • Wstęp: wolny
  • Liczba miejsc siedzących: 50
Bursztynowy koncert „pod jarmarkową chmurką”

Drugą z atrakcji, w rok po przecięciu przez pierwszych zwiedzających wstęgi do nowego Muzeum Bursztynu, jest koncert na gitarze elektrycznej wykonanej z bursztynu. Instrument, wzorowany na modelu Fender Stratocaster, powstał w 2000 roku w warsztacie Walentego Rybaka i znajduje się na wystawie stałej w muzeum. W repertuarze urodzinowego koncertu znalazły się utwory AC/DC i innych gwiazd rocka. Koncert odbędzie się na skwerze Heweliusza obok Wielkiego Młyna. Wstęp wolny.

Wystąpią:

  • Krzysztof Hadrych (gitara elektryczna)
  • Szymon Zalewski (gitara basowa)
  • Maksymilian Kreft (perkusja)

Informacje o wydarzeniu:

  • Gdzie: skwer Heweliusza – Scena Jarmarku św. Dominika, Gdańsk
  • Kiedy: 24 lipca 2022 (niedziela), godz. 19.00-20.00
  • Wstęp: wolny
Tajemnice Muzeum Bursztynu w grze terenowej

Przez cały Jarmark św. Dominika, od 23 lipca do 14 sierpnia, gdańszczanie i turyści będą mogli wziąć udział w grze terenowej w obrębie skweru Heweliusza. Gra, częściowo przystosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami, składa się z 7 zagadek dotyczących bursztynu.

Punkt startowy gry znajduje się przy fontannie Heweliusza, obok pompy wodnej. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy za pomocą telefonu zeskanować kod QR z czarnych kubików umieszczonych na placu gry. Po odnalezieniu punktów i zakończeniu gry należy podać hasło w kasie Muzeum Bursztynu. Tam też wydawane będą słodkie, bursztynowe upominki.

Informacje o grze terenowej:

  • Gdzie: skwer Heweliusza, start (punkt nr 1) przy fontannie Heweliusza, obok pompy wodnej
  • Kiedy: 23 lipca – 14 sierpnia 2022
  • Czas potrzebny do ukończenia gry: 20 minut
  • Wstęp: wolny
Poławiacze bursztynu zwiedzają Muzeum nieopłatnie

Podczas Jarmarku św. Dominika będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu również nieodpłatnie dzięki współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Muzeum Gdańska.

Oferta nieodpłatnego wstępu do Muzeum Bursztynu jest adresowana do osób, które odnajdą bryłkę jantaru w instalacji „Poławiacz bursztynu”, zlokalizowanej przy ul. Rajskiej. Warunkiem otrzymania uprawnienia jest potwierdzenie autentyczności bursztynu w położonym nieopodal instalacji stoisku Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i otrzymanie specjalnego glejtu. Certyfikat uprawni znalazcę do odebrania indywidualnego, nieodpłatnego biletu wstępu do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki – wystawa plenerowa

Od 4 sierpnia 2022 roku przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Wystawę przed kościołem będzie można zobaczyć do 30 września, a od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. 5 sierpnia, o godz. 15.30, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni.

Informacje o wystawie plenerowej:

  • Gdzie: przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, ul. Profesorska 3
  • Kiedy: 4 sierpnia – 30 września 2022

Informacje o panelu dyskusyjnym:

  • Gdzie: scena na skwerze Heweliusza w Gdańsku
  • Kiedy: 5 sierpnia 2022, godz. 15.30-16.30
Biogramy i dodatkowe informacje

Muzeum Bursztynu – po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia, czyli Katowni i Wieży Więziennej, Muzeum Bursztynu przeniosło się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Muzeum składa się z 3 poziomów, na którym przedstawiono ponad 1000 eksponatów w tym ok. 300 odmian żywic. Pokaz przedpremierowy odbył się 23 lipca 2021 roku, a dzień później nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi przez mieszkańców Gdańska.

Carlos Peña Montoya – naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat, a na harfie w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce. Następnie przez lata szlifował swoje umiejętności gry na instrumentach w Kostaryce, Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech. Oprócz pracy nad własnymi recitalami, współpracował z orkiestrami symfonicznymi z w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi odbył liczne tournée.

Krzysztof Hadrych – gitarzysta, producent muzyki elektronicznej i kompozytor aktualnie działający na terenie Gdańska. Studiuje gitarę jazzową na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od najmłodszych lat aktywnie udzielał się na kaliskiej scenie muzycznej grając w zespołach The Flash oraz Bitu. Z ostatnim, jako basista i wokalista, odniósł szereg sukcesów, m.in. Grand Prix na konkursach Gostyńskie Rockowania, Wszyscy Śpiewamy na Rockowo, AEStrada Wrocław, Przegląd Kapel Gitarowych w Mosinie oraz Made In Kalisz Festiwal. Jako artysta elektroniczny brał udział w kaliskim „Projekcie Wavepark” oraz w ósmej edycji „Ziemia Live” w Gdańsku. Od października 2020 roku jest częścią Tomasz Chyła Quintet, z którym w marcu 2021 roku wydał płytę „da Vinci”.

Tekst został przygotowany w ramach praktyk studenckich przez Szymona Kułdo. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...