Pasjonująca relacja człowieka, który jako nastolatek przeżył atak atomowy na Hiroszimę, przypominająca światu o potwornościach wojny jądrowej, ale też o sile miłości i wybaczania, będzie dostępna do obejrzenia za darmo od 6 do 9 sierpnia 2022 r. (we wszystkich strefach czasowych).
Światowa premiera filmu „8:15 Hiroshima” zbiega się z miesiącem organizacji pierwszej konferencji przeglądowej ONZ dotyczącej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT), która odbywa się w cieniu zwiększonego ryzyka potencjalnej wojny jądrowej.
Film „8:15 Hiroshima” wyprodukowała Akiko Mikamo, córka tzw. hibakushy (osoby która przeżyła atak bomby atomowej), aby podzielić się ze światem niezwykłą prawdziwą historią swojego ojca i wstawić się za pokojem oraz wizją świata bez broni jądrowej.
– Ojciec powiedział mi: „nikt nigdy nie powinien już przeżywać agonii kolejnej wojny atomowej” i poprosił, bym przekazała tę wiadomość młodszym pokoleniom na całym świecie – powiedziała.
– Widmo użycia broni jądrowej z desperacji – czy też przypadku albo błędnej oceny sytuacji – jest dziś większe niż kiedykolwiek od wczesnych lat 80. XX wieku. Gdy prezydent Rosji Władimir Putin wprowadził swoje siły odstraszania nuklearnego w stan podwyższonej gotowości, Zachód otrzymał ostrzeżenie, że wszelka ingerencja w rosyjską inwazję w Ukrainie będzie miała dla niego „konsekwencje, jakich nigdy nie doświadczył w swojej historii”. Nagle to, co wydawało się nie do pomyślenia, znów może nam zagrażać – dodał Tom Nichols (The Atlantic).
O filmie „8:15 Hiroshima”
Ta hybryda dokumentu i fabuły opowiadana po angielsku z napisami w języku japońskim zawiera nigdy dotąd nie prezentowane nagrania filmowe i dźwiękowe Shinji Mikamo, sugestywne rekonstrukcje wydarzeń i zdjęcia archiwalne, dzięki czemu pozwala nam „zobaczyć przeszłość jakby działa się przed naszymi oczami”. (Modern Times Review)
- 2020, USA, 50 min,
- Reżyser J.R. Heffelfinger
- Producent wykonawczy Akiko Mikamo
- Producent Nini Le Huynh