poniedziałek, 19 maja, 2025

Pierwszy szwedzki samochód znów w ruchu – po 124 latach

Pierwszy szwedzki samochód z silnikiem spalinowym został zbudowany w 1897 roku, ale po premierze w Surahammar w 1898 roku większość czasu spędził stojąc w miejscu. Teraz, dzięki pomocy grupy entuzjastów Aros Motorveteraner, dostał nowe życie. Jego silnik przeszedł modernizację i 1 czerwca w szwedzkim Muzeum Techniki odbędzie się pierwsza po bardzo długiej przerwie jazda próbna tego auta.

Pod koniec XIX wieku inżynier Gustaf Erikson z Vagnsfabriks AB w Södertälje – VABIS otrzymał zlecenie opracowania szwedzkiego samochodu z silnikiem spalinowym. Pierwsza wersja była gotowa do jazdy próbnej już rok później. Eksperymentalna wersja samochodu, który nigdy nie pokonał większego dystansu, znajduje się w zbiorach Muzeum Techniki od 1927 roku i do niedawna była pokazywana w tamtejszej Hali Maszyn.

Muzeum postanowiło znów uruchomić samochód. Odnowienie starego silnika z 1902 roku zajęło mechanikom oraz pasjonatom z grupy Aros Motorveteraner w Västerås tysiące godzin. Jednym z największych wyzwań było opracowanie działania specjalnie zaprojektowanej przekładni, ale także problem związany z chłodzeniem silnika, który tak naprawdę nigdy nie znalazł rozwiązania, co znacznie ogranicza czas jazdy samochodu.

Wczesną wiosną otwarto w sztokholmskim Muzeum Techniki Zero City – wystawę, która podejmuje temat zrównoważonych środków transportu. Wśród prezentowanych zabytkowych pojazdów znajdują się Leon Bollée (1897) – pierwszy samochód, który jeździł po ulicach Sztokholmu, samochód elektryczny Milburn Electric z 1919 roku i oczywiście T-Ford (1920).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...