piątek, 25 kwietnia, 2025

Piwo i ser pleśniowy były w menu już… 2700 lat temu

Zespół badawczy kierowany przez Eurac Research i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu przeanalizował zwyczaje żywieniowe prehistorycznych Europejczyków badając ludzkie odchody pochodzące z kopalni soli Hallstatt. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie Current Biology.

Wysoko przetworzoną żywność sfermentowaną, taką jak piwo czy sery, postrzegamy przede wszystkim jako znak rozpoznawczy współczesności. Z pism historycznych wiemy, że np. mleko było fermentowane już w starożytnym Egipcie. Jednak najstarszy na świecie dowód na faktyczne spożycie sera pleśniowego został dostarczony przez zespół badaczy, którzy zbadali wyjątkowo dobrze zachowane prehistoryczne i historyczne ekskrementy z kopalni soli Hallstatt (Austria) pochodzące z okresu od brązu do baroku. Istnieją również wskazówki sugerujące spożywanie w tamtych czasach piwa. Szczególnie owocne okazało się połączenie metod archeologicznych i biologii molekularnej. 

Prehistoryczna kopalnia soli Hallstatt jest najstarszą nadal działającą kopalnią soli na świecie, a ze względu na wysokie stężenie soli w tunelach i stałą temperaturę 8°C, pozostałości sprzed tysiącleci – w tym przedmioty organiczne, tekstylia, resztki narzędzi – zachowały się wyjątkowo dobrze. Podobnie jak… ludzkie ekskrementy.

– Dzięki temu to ​stanowisko archeologiczne jest wyjątkową skarbnicą do badań – mówi Kerstin Kowarik z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.

– Przebadane przez nas okazy są doskonale zachowane: nadal zawierają ludzkie DNA, a także DNA bakterii jelitowych oraz białka i części spożywanej przez nas żywności – wyjaśnia mikrobiolog Frank Maixner z centrum badawczego Eurac Research w Bolzano.

W próbce z epoki żelaza zespół badawczy odkrył, ku swojemu zdziwieniu, duże ilości dwóch rodzajów grzybów: Penicillium roqueforti i Saccharomyces cerevisiae, które służą do rafinacji i fermentacji żywności – w tym przypadku sera pleśniowego i piwa. 

– Mamy wyraźne wskazówki, że te specyficzne warianty drożdży były specjalnie hodowane i wykorzystywane do produkcji piwa – wyjaśnia Maixner. 

Dzięki badaniom można również udowodnić spożycie dania, które składało się głównie z krwi bydlęcej, więc być może był to pochodzący z epoki żelaza pierwowzór… kaszanki. Grupa badawcza kierowana przez Eurac Research i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu jako pierwsza dostarczyła dowody na to, że już w epoce żelaza przetworzona żywność odgrywała większą rolę, niż wcześniej zakładano. 

Korzystając z badań mikroskopowych i molekularnych, zespół był w stanie wykorzystać ekskrementy także do zrekonstruowania diety górników sprzed 3000 lat. Okazało się, że była ona bogata w błonnik i węglowodany, uzupełniona białkiem z fasoli, a czasami owocami, orzechami lub karmą dla zwierząt. Śledztwo wykazało, że barokowy górnik spożywał ziarno w postaci bardziej przetworzonej (drobniej zmielonej), niż miało to miejsce w epoce brązu czy żelaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...