Plastik to jeden z największych problemów ekologicznych naszych czasów. Aby podkreślić tę kwestię, szwedzkie Muzeum Techniki, wraz z Keep Sweden Clean oraz Hand in Hand, zaangażowało szkoły w inicjatywę Plastic Crafts. Spośród wykonanych w ramach projektu przedmiotów wyłoniono jeden, który zostanie wystawiony w muzeum.
Trzech ósmoklasistów z dwujęzycznej szkoły Montessori w Lund ze znalezionych plastikowych śmieci zbudowało wieloryba – jedno ze zwierząt szczególnie dotkniętych problemem ogromnych ilości plastiku trafiających do natury. Wieloryby bezwiednie otwierają usta i połykają wszystko, co znajduje się w wodzie. Wykonany przez trójkę nastolatków model „ożył” dzięki zamontowanym silnikom, czujnikom i głośnikom.
Zdaniem autorów projektu wykonywanie przedmiotów ze znalezionych tworzyw sztucznych to prosty i skuteczny sposób na zaangażowanie uczniów szkół średnich w jedną z najważniejszych kwestii środowiskowych naszych czasów. Uczniowie mogą samodzielnie zająć się wszystkim: od zbierania środków, po poznawanie materiału, a następnie tworzenie czegoś nowego.
Projekt rozpoczął się jesienią i cieszył dużym zainteresowaniem szkół zarówno w rejonie Sztokholmu, jak i Linköping, Lund, Norrköping i Uppsali.
Wykorzystując odpady z tworzyw sztucznych jako zasób, który również tworzy miejsca pracy, organizacje Keep Sweden Clean oraz Hand in Hand pracują nad projektem Waves of Change, aby zwalczać ubóstwo i ograniczać zaśmiecanie morza. Wspólnie z Muzeum Techniki opracowały także lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zaczynają od zbierania plastikowych śmieci w najbliższej okolicy. Dzięki nabytej na temat plastiku wiedzy sortują go, a potem podczas cyklu warsztatów z rękodzieła plastycznego tworzą z niego nowe przedmioty.