niedziela, 22 grudnia, 2024

Podziemna policja na wystawie w Lublinie

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego otwarto wystawę „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa podziemnego w dokumentach”. Jej celem jest przypomnienie wszystkim nieznanej historii policyjnej instytucji, która odegrała ważną rolę w trudnych latach niemieckiej okupacji.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych.

Państwowy Korpus Bezpieczeństwa był konspiracyjną formacją policyjnej delegatury Rządu na Kraj. Działał w latach 1940-1944. Wielu członków tej formacji pełniło także służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co byli szykanowani. Represje te miały miejsce zarówno w okresie okupacji, jak i w czasach powojennych. Niekiedy oskarżano ich nawet o kolaborację z okupantem.

Jaki zatem był rzeczywisty obraz działalności funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa? Ekspozycja ukazuje ich zaangażowanie w walkę z okupantem i przedstawia tych, którzy z narażeniem życia infiltrowali niemiecki aparat bezpieczeństwa. Pokazuje, jak przebiegało zdobywanie informacji służących rozpracowywaniu wroga, ostrzeganie i ukrywanie osób zagrożonych aresztowaniem i eksterminacją, a także wiele innych działań. Poza walką z okupantem funkcjonariusze Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa zwalczali także pospolite przestępstwa i społeczne patologie.

Wystawę pt. „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” będzie można oglądać na dziedzińcu Zamku Lubelskiego przez najbliższy miesiąc.

ŹródłoPolicja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...