niedziela, 7 września, 2025

Pojazd przyszłości w szkockim muzeum

National Museums Scotland nabyło prototyp LUTZ Pathfinder – jednego z trzech pojazdów użytych do pierwszego publicznego testu w pełni autonomicznych samochodów w Wielkiej Brytanii. Pathfinder prezentowany od końca października w Narodowym Muzeum Szkocji jest pierwszym autonomicznym pojazdem, który trafił do kolekcji brytyjskiego muzeum.

Elektryczny, z dwumiejscową „kapsułą”, zbudowany i podarowany przez RDM Group z Coventry pojazd, został wyposażony w autonomiczne systemy sterowania opracowane przez Oxford Robotics Institute. Próby przeprowadzono w 2016 roku na deptakach Milton Keynes.

Projekt LUTZ Pathfinder został włączony do programu UK Autodrive, którego celem jest stworzenie floty w pełni autonomicznych pojazdów, zdolnych do działania bez kierowców testowych. Tak nowoczesna technologia ma już pierwsze praktyczne zastosowania – internetowy sklep spożywczy Ocado nawiązał współpracę z Oxbotica (firmą utworzoną z Oxford Robotics Institute), aby zbudować autonomiczne pojazdy, które będą służyć klientom, a roboty dostawcze Starship Technologies dostarczają towary do gospodarstw domowych w Milton Keynes i Northampton.

– Ten przełomowy prototyp prezentuje technologię, która może zmienić sposób, w jaki żyjemy i jak projektowane są nasze miasta – mówi dr Meredith Greiling, starszy kurator ds. transportu w National Museums Scotland. – Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez eliminację błędów ludzkich, zmniejszenie liczby samochodów na naszych drogach , a także zmniejszenie korków poprzez umożliwienie pojazdom zbliżania się do siebie i zwolnienie miejsc obecnie wykorzystywanych do parkowania samochodów. Mamy nadzieję, że pomoże to również osobom, które nie są w stanie prowadzić samochodu ze względu na wiek lub niepełnosprawność, na większą mobilność i niezależność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...