czwartek, 24 kwietnia, 2025

„Polscy sędziowie i prokuratorzy w KL Auschwitz, KL Gross-Rosen, KL Lublin i KL Stutthof”

Polscy sędziowie i prokuratorzy w KL Auschwitz, KL Gross-Rosen, KL Lublin i KL Stutthof” to tytuł opracowania autorstwa Jerzego Dębskiego poświęconego sędziom i prokuratorom, którzy podczas II wojny światowej byli więzieni i w przeważającej większości zginęli w czterech dużych niemieckich obozach koncentracyjnych utworzonych na terenach okupowanej Polski. Książka została wydana przez Muzeum Auschwitz we współpracy z Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

– Dziś, po trzech dekadach funkcjonowania Sądu Apelacyjnego w Krakowie, jego Sędziowie i Pracownicy chcieliby przybliżyć sylwetki niektórych z tych Pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność, byli więzieni i zesłani do obozów koncentracyjnych, zostali zamordowani przez okupantów. W Państwie, którego prawo do niezależności było kwestionowane, szczególnej wagi nabiera pamięć historyczna o tych, którzy stworzyli polskie sądownictwo i zapłacili za to najwyższą cenę – napisał we wstępie Rafał Dzyr, Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Publikacja składa się z pięciu głównych części. Rozdział pierwszy ukazuje rolę, jaką sędziowie i prokuratorzy odegrali w budowie infrastruktury prawno-ustrojowej nowego bytu państwowego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Rozdział drugi omawia niemiecki system okupacyjny wdrożony na ziemiach polskich po wybuchu II wojny światowej i proces wyniszczania elit, w tym również środowiska sędziowskiego. W kolejnym rozdziale autor przedstawił charakterystykę grupy sędziów i prokuratorów aresztowanych przez gestapo i uwięzionych w obozach koncentracyjnych.

– Główną część opracowania stanowi słownik biograficzny przedstawiający w sposób szczegółowy sylwetki 87 sędziów i prokuratorów, którzy stali się więźniami obozów: Auschwitz, Gross-Rosen, Lublin i Stutthof. Aż 61 z nich zostało zamordowanych lub zmarło w wyżej wymienionych obozach – powiedziała Jadwiga Pinderska Lech, szefowa Wydawnictwa Muzeum.

Już w pierwszym transporcie Polaków deportowanych do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. znajdował się przedstawiciel środowiska sędziowskiego. „W grupie tej znalazło się dziewięciu adwokatów, czterech sędziów, a sześć osób po ukończeniu studiów prawniczych wykonywało inne zawody, a mianowicie bankowca, ekonomisty, urzędników państwowych i samorządowych oraz nauczyciela” – czytamy w publikacji.

Jednym z nich był Kazimierz Andrysik (nr obozowy 89), absolwent prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, który przed II wojną światową piastował funkcję sędziego Sądu Grodzkiego w Nisku nad Sanem.

„Podczas niemieckiej okupacji 1 listopada 1939 r. w akcji przeciwko polskiej inteligencji w Nisku nad Sanem został aresztowany przez funkcjonariuszy KdS Krakau Grenzpolizeikommissariat Sanig i osadzony w więzieniu w Nisku nad Sanem, po czym przeniesiono go do więzienia na Zamku w Rzeszowie, a 18 maja 1940 r. do więzienia w Tarnowie” – czytamy.

Jak wynika z ustaleń Jerzego Dębskiego, Kazimierz Andrysik był jedynym sędzią, który podjął próbę ucieczki z obozu. Po czterech latach pobytu w Auschwitz, 14 lipca 1944 roku, wraz z trzema innymi więźniami zdołał wydostać się z terenu Auschwitz II-Birkenau.

„Ucieczka miała miejsce w bunkrze utworzonym na tym odcinku obozu. Po przeczekaniu trzech dni w ukryciu i zdjęciu posterunków z Grossepostenkette (duży łańcuch straży) więźniowie kontynuowali ucieczkę w stronę Wisły, a następnie holownikiem Piast dotarli w okolice Krakowa, później statkiem pasażerskim do Nowego Korczyna” – pisze Jerzy Dębski.

Kazimierz Andrysik dołączył do grupy partyzanckiej Armii Krajowej. Przeżył wojnę, zmarł w 1967 roku.

Książka „Polscy sędziowie i prokuratorzy w KL Auschwitz, KL Gross-Rosen, KL Lublin i KL Stutthof” dostępna jest w księgarni online oraz na terenie Miejsca Pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...