Polska dołączyła do grona 28 państw, które podpisały Konwencję ramową Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa (tzw. Konwencja z Faro).
Jak informuje MKDNiS, celem Konwencji jest podkreślenie, że zachowanie dziedzictwa kulturowego i zrównoważone korzystanie z niego wiążą się z rozwojem społecznym i podniesieniem jakości życia. Każdy człowiek odpowiada za poszanowanie dziedzictwa kulturowego innych ludzi oraz za poszanowanie swego własnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnego dziedzictwa Europy.
Konwencja zawiera ogólne cele działania oraz obszary i kierunki, w które zgadzają się zmierzać jej strony. Nie znalazły się w niej zobowiązania do realizacji określonych zadań, co pozwala poszczególnym państwom na dochodzenie do celów w sposób uzależniony od indywidualnej sytuacji, tradycji prawnych oraz prowadzonej polityki.
Konwencja o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa stanowi uzupełnienie Konwencji o ochronie dziedzictwa architektonicznego Europy z 3 października 1985 r. oraz Europejskiej konwencji o ochronie dziedzictwa archeologicznego z 16 stycznia 1992 r. Obejmuje ona w sposób ramowy wszystkie aspekty dziedzictwa kulturowego. Została otwarta do podpisu 27 października 2005 r. w Faro, a weszła w życie 1 czerwca 2011 r. Dotąd podpisało ją 28 państw, a ratyfikowało – 21.