sobota, 11 stycznia, 2025

Pomorskie instytucje kultury wspierają Ukrainę

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, Pomorska Rada Kultury podjęła działania i wystosowała stanowisko potępiające rosyjską agresję i oferuje pomoc ludziom kultury i ich rodzin z Ukrainy.  „Deklarujemy, iż każdy ukraiński artysta, który przyjedzie do Polski, na Pomorze, dostanie wszelką możliwą pomoc, możliwość życia i tworzenia.” – można przeczytać we wspólnym oświadczeniu osób wchodzących w skład Pomorskiej Rady Kultury. Intensywne działania prowadzą też m.in. gdańskie Muzeum Narodowe i Muzeum II Wojny Światowej.

„Ostatnie dni przyniosły Europie wojnę, której nikt nie rozumie” czytamy w oświadczeniu Pomorskiej Rady Kultury. „Cała Europa i pół świata, idąc ramię w ramię, potępia bezprzykładną agresję militarną i atak na podstawowe wartości, jakie winny obowiązywać w wolnym, demokratycznym świecie. (…) W obecnej sytuacji swoje zadanie ma do wypełnienia także kultura, w tym kultura pomorska. Naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie słabszych, tych wszystkich artystów ukraińskich i ich rodzin, które są ofiarami wojny, które muszą porzucić swoje domy, aby ratować życie. Dlatego też, deklarując wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie, potępiamy agresję Rosji, wszelkie przejawy bezprzykładnego bestialstwa i terroru. Deklarujemy jednocześnie, iż każdy ukraiński artysta, który przyjedzie do Polski, na Pomorze, dostanie wszelką możliwą pomoc, możliwość życia i tworzenia. Wspieramy stanowisko dyrektorów pomorskich instytucji artystycznych, którzy we wspólnym oświadczeniu stwierdzili: nie widzimy możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, którzy są bezpośrednio i pośrednio powiązani z reżimem Putina (…). Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego. Równocześnie dostrzegamy wypowiedzi rosyjskich pisarzy, takich jak Włodimir Sorokin czy Borys Akunin, rezygnacje z dyrektorowania rosyjskim teatrom przez czołowych artystów rosyjskiej sceny i wiele innych postaw świadczących o tym, że nie można mówić o jednomyślności w ocenie działań Putina przez rosyjskich artystów. Dlatego też sankcje w stosunku do rosyjskich artystów i kultury powinny być traktowane za każdym razem indywidualnie. Są jednak przypadki, które wymagają szybkiej reakcji – jednym z nich jest zablokowanie dalszego funkcjonowania Rosyjskiego Domu Kultury w Gdańsku”.

– Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wezwaliśmy Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do niezwłocznego opuszczenia lokalu przy ul. Długiej 35. O dalszych krokach będziemy informować – napisał na twitterze Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

W piątek, 4 marca Gdańskie Nieruchomości skierowały do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury pismo, w którym informują, że w związku z zakończeniem umowy najmu, wzywają do opuszczenia niezwłocznie lokalu przy ul. Długiej 35.


Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało specjalną ofertę dla przybywających z Ukrainy uchodźców. „Mamy nadzieję, że w muzeum znajdą choć chwilę wytchnienia od tych tragicznych wydarzeń” podkreślają muzealnicy. Przybywający z Ukrainy (oraz towarzyszące im osoby) mogą korzystać z bezpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum. Wszystkie planowane wystawy, wraz z towarzyszącymi im programami edukacyjnymi, będą sukcesywnie uzupełniane informacjami i materiałami w języku ukraińskim. Dodatkowo dział Edukacji MNG przygotowuje gry i zabawy miejskie, które pomogą dzieciom i ich opiekunom poznać Gdańsk oraz ułatwić adaptację do nowej sytuacji życiowej. Działania animacyjne będą wydarzeniem towarzyszącym wystawie rycin Matthaeusa Deischa i rysunków Friedricha Lohrmanna.

Szczegółowe informacje (także w języku ukraińskim) dostępne są na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Także Muzeum II Wojny Światowej, solidaryzując się z poszkodowanymi przez wojnę obywatelami Ukrainy, włączyło się w akcję pomocy dla uchodźców. Zorganizowano punkt zbiórki darów w strefie hotelowej – kąciku dla dzieci MIIWS.

O inicjatywie pn. „Wsparcie Ukrainy – zbiórka w MIIWS” mówi p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt:

– W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk podjęło decyzję o aktywnym włączeniu się w niesienie pomocy Ukraińcom poszkodowanym przez wojnę. Od 28 lutego w murach naszego muzeum (pl. Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk) działa punkt zbiórki żywności długoterminowej oraz najpotrzebniejszych środków higieny i czystości. Zebrane artykuły będą za pośrednictwem Caritasu Archidiecezji Gdańskiej sukcesywnie przekazywane ofiarom konfliktu – jako wyraz naszego wsparcia i solidarności.

Więcej informacji na temat zbiórki na: www.muzeum1939.pl.

Źródłomat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...