piątek, 22 listopada, 2024

Ponad 100 milionów złotych od Fundacji Auschwitz-Birkenau wsparło już konserwację w Miejscu Pamięci

Już ponad 100 milionów złotych przekazała do Muzeum Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie służące zachowaniu autentyzmu w Miejscu Pamięci Auschwitz. Istniejąca od 2012 r. Fundacja zarządza Kapitałem Wieczystym, którego wartość przekroczyła już 175 milionów euro.

– Kiedy zaczynaliśmy tworzyć Fundację, mało kto wierzył, że to się powiedzie. Przecież nigdzie na świecie nie było przykładu jednego miejsca zabezpieczonego konserwatorsko dzięki staraniom kilkudziesięciu rządów i wielu osób prywatnych. Nie było modeli, szablonów, ścieżek do naśladowania. Tymczasem udało się stworzyć taką konstrukcję, dzięki której w chwili obecnej ponad 20 milionów złotych każdego roku jest przeznaczanych na bardzo rozległe i w pełni profesjonalne prace konserwatorskie – powiedział prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Osobiście, tylko mogę być wdzięczny, że w tylu krajach znaleźli się ludzie, urzędnicy, decydenci, a także dziennikarze, którzy uwierzyli w ogromny sens tego projektu i zdecydowali się go wesprzeć – podkreślił Piotr Cywiński.

Przekazywane od 2012 r. środki finansowe pozwoliły rozpocząć i prowadzić realizację Globalnego Planu Konserwacji – całościowego, wieloletniego programu konserwacji pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

– Od 2021 roku wydatkujemy rocznie na konserwację ok. 20 mln zł co pozwala realizować najważniejsze priorytetowe prace konserwatorskie dotyczące zarówno budynków, ruin, historycznego terenu, jak i przedmiotów pozostałych po ofiarach i sprawcach oraz dokumentów archiwalnych – powiedział Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum odpowiedzialny za konserwację.

Wśród najważniejszych zrealizowanych do tej pory zadań są m.in. konserwacja ruin komór gazowych i krematoriów – w szczególności nr III, kompleksowa konserwacja dwóch murowanych, dwóch drewnianych baraków więźniarskich, dwóch wież wartowniczych, a także konserwacja rowów wraz z przepustami na odcinku BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

– Do końca 2023 r. planujemy zakończenie prac przy czterech kolejnych budynkach murowanych oraz jednym baraku drewnianym. Poza tym w Pracowniach Konserwatorskich cały czas prowadzone są projekty konserwacji historycznych przedmiotów i dokumentów archiwalnych. Od 2016 do końca 2022 roku nasz zespół przeprowadził konserwację ponad 11 tys. obiektów, a ponad 12 tys. przedmiotów poddano digitalizacji – powiedział Rafał Pióro.

Cały czas prowadzone są także prace nad dokumentacją i wdrożeniem metodologii BIM w Muzeum.

Dyrektor Generalny Fundacji Wojciech Soczewica podkreślił, że z perspektywy czasu widać ogromny sukces projektu Fundacji, dzięki której możliwa jest realizacja tak rozległych prac konserwatorskich.

– Wszystkie działania Fundacji, gromadzenie środków, ich inwestowanie, a także finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci, są realizowane w sposób profesjonalny, transparentny oraz, co bardzo istotne, niezwykle efektywny – powiedział.

– Dzięki temu w ciągu kolejnych pięciu lat będziemy w stanie przekazać do Muzeum kolejne 100 milionów złotych. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych – podkreślił Wojciech Soczewica.


Misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest m.in. zabezpieczenie i konserwacja wszystkich autentycznych pozostałości po byłym obozie Auschwitz. Jej fundatorem był Ocalały z Auschwitz prof. Władysław Bartoszewski. Dotychczas Kapitał Wieczysty Fundacji wsparło blisko 40 państw oraz prywatni filantropi. Prace konserwatorskie finansowe są z zysków z Kapitału.

Fundacja rozpoczęła również dodatkowe działania fundraisingowe dla wsparcia projektów edukacyjnych. We współpracy z firmą AppsFlyer, agencją kreatywną Diskin oraz Muzeum Fundacja stworzyła cyfrową platformę, na której już niedługo możliwe będzie prowadzenie zdalnych wizyt z przewodnikiem. To nowatorskie wirtualne narzędzie umożliwi dostęp do Miejsca Pamięci niezależnie od barier geograficznych, czasowych oraz finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...