piątek, 22 listopada, 2024

Powołanie II kadencji Rady Instytutu „Polonika”

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczystość powołania II kadencji Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Kadencja członków Rady trwa trzy lata.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” został powołany pięć lat temu. W tym czasie zrealizował wiele projektów konserwatorskich, badawczych i popularyzatorskich.

Skład II kadencji Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”:

  • dr hab. Andrzej Betlej – historyk sztuki prowadzący badania nad sztuką Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. W latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie w latach 2016-2019 – dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 2020 r. pełni funkcję dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.
  • dr Adolf Juzwenko – historyk, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1990-2022 był dyrektorem Biblioteki Ossolineum, a następnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
  • Robert Kostro – historyk, dziennikarz i urzędnik państwowy. Od początku istnienia Muzeum Historii Polski (2006 r.) pełni funkcję dyrektora tej instytucji.
  • Tomasz Kuba Kozłowski – znawca i popularyzator dziejów Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, kolekcjoner, pracownik warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
  • ks. Leszek Kryża SChr – chrystusowiec, wieloletni duszpasterz Polonii w Kolonii i Budapeszcie. Od 2011 r. jest dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.
  • dr Katarzyna Mieczkowska – politolog i muzealnik, doktor nauk humanistycznych. W latach 2012 – 2014 pełniła funkcję zastępcy prezydenta Lublina ds. kultury. W 2015 r. została dyrektorem Muzeum Lubelskiego w Lublinie (obecnie Muzeum Narodowe w Lublinie), którego oddziałem jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
  • dr hab. Piotr Niemcewicz – konserwator rzeźby kamiennej, pracownik naukowy Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Maciej Ogórek – absolwent politologii oraz administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zawodowo związany z administracją publiczną. W latach 2017-2020 był zatrudniony w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w Oddziałowym Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie, gdzie odpowiadał m.in. za budowę i remonty upamiętnień. Od 2020 r. jest pracownikiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, specjalista w zakresie XX-wiecznej sztuki polskiej na emigracji, związany m.in. z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • prof. dr hab. Zbigniew Wawer – historyk wojskowy, specjalizujący się w dziejach Wojska Polskiego w okresie II wojny światowej. W latach 2012-2016 był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego. Od 2017 r. sprawuje funkcje dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
  • Wojciech Konończuk – wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, wcześniej kierownik zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii oraz analityk w zespole rosyjskim OSW. Pracował jako koordynator projektów ukraińskich i białoruskich w Fundacji im. Stefana Batorego, był uczestnikiem międzynarodowych projektów badawczych.
ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...